ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Άλμα τίτλου για την Πόρτο

Η Πόρτο νίκησε 2-1 τη Σπόρτινγκ στο "Dragão" και δείχνει ότι δεν μπορεί να χάσει τον τίτλο. Γκολ από Μαρκάνο, βασικός ο Πασιένσια. Στο +8 από Σπόρτινγκ και Μπενφίκα (με ματς λιγότερο). (video)

Είναι καιρός ο τίτλος της Primeira Liga να επιστρέψει στο Πόρτο και οι "δράκοι" κάνουν τα πάντα για να τον φέρουν στο Βορρά ύστερα από τέσσερις διαδοχικές σεζόν στην πρωτεύουσα (Μπενφίκα). Η Πόρτο νίκησε 2-1 τη Σπόρτινγκ (στο +8) και την έθεσε νοκ-άουτ από τη μάχη κατάκτησης του πρωταθλήματος.

Έχει διαφορά, επίσης, οκτώ βαθμών από την Μπενφίκα, η οποία το Σάββατο (3/3) υποδέχεται τη Μαρίτιμο. Οι "δράκοι" άνοιξαν το σκορ με τον Μαρκάνο στο 28', για να ισοφαρίσουν τα "λιοντάρια" στο πρώτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου του πρώτου ημιχρόνου.

Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου (49'), ο Μπραχιμί έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Πόρτο. Αυτό το αποτέλεσμα έμελλε να είναι και το τελικό της επικράτησης της ομάδας του Σέρζιο Κονσεϊσάο, ο οποίος έδωσε φανέλα βασικού στον Γκονσάλο Πασιένσια. Στην επίτευξη της νίκης συνέβαλε αποφασιστικά και ο Ίκερ Κασίγιας με σπουδαία επέμβαση στο τέλος του ματς.

ΠΟΡΤΟ: Κασίγιας, Περέιρα, Φελίπε, Μαρκάνο, Ντάλοτ, Οτάβιο (66' Χεσούς Κορόνα), Σέρζιο Ολιβέιρα, Έκτορ Ερέρα, Μπραχιμί, Γκονσάλο Πασιένσια (71' Αμπουμπακάρ), Μαρέγκα (81' Ρέγιες).

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ: Ρουί Πατρίσιο, Ριστόβσκι (67' Ρουμπέν Ριμπέιρο), Ματιέ, Κόατες, Κοεντράο (85' Μοντέρο), Ζέλσον Φερνάντες, Μπατάγλια, Ουίλιαμ Καρβάλιο, Ακούνια, Ντουμπιά (43' Λεάο), Αλάν Ρουίς.

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

Παρασκευή

Πόρτο - Σπόρτινγκ 2-1 (28' Μαρκάνο, 49' Μπραχιμί / 45'+1' Λεάο)

18. Μορεϊρένσε 19

*οι 2 πρώτοι στο Champions League (ο 2ος στα προκριματικά)

**ο 3ος και ο 4ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Taça de Portugal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά ο αριθμός των νικών, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)