ΙΤΑΛΙΑ

Serie A: Ανέβηκε έκτη με πεντάρα η Μίλαν

AC Milan's Ismael Bennacer, centre, celebrates with team players after scoring during a Serie A soccer match between AC Milan and Bologna, at the San Siro stadium in Milan, Italy, Saturday, July 18, 2020. (AP Photo/Luca Bruno) AP

Η Μίλαν παίζοντας κατά διαστήματα καλό συνέτριψε με 5-1 την Μπολόνια και ανέβηκε προσωρινά στην έκτη θέση της Serie A με ματς περισσότερο από την Νάπολι.

Την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται επιβεβαίωσε η Μίλαν. Οι παίκτες του Στέφανο Πιόλι μπήκαν από την αρχή δυνατά στο ματς και δεν άφησαν πολλά περιθώρια στην Μπολόνια την οποία συνέτριψαν με 5-1.

Με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών στο ματς οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Σαλεμάκερς, ενώ στο 24' ο Τσαλχάνογλου εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Σκορούπσκι και έκανε εύκολα το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι ξαναμπήκαν στον αγώνα λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου όταν ο Τακεχίρο Τομιγιάσου με άπιαστο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το 2-1 στο 44'. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι επανέφεραν την τάξη.

Μετά από πάσα του Τσαλχάνογλου ο Μπενασέρ έγινε αποδέκτης της μπάλας έξω από την μεγάλη περιοχή, η άμυνα της Μπολόνια αδράνησε και έτσι ο Αλγερινός έκανε το 3-1 στο 49'. Οκτώ λεπτά αργότερα (57') ο Ρέμπιτς ο οποίος μετέτρεψε σε γκολ την εξαιρετική πάσα του Ιμπραχίμοβιτς.

Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Καλάμπρια. Ο 23χρονος ολοκληρώσε με πλασέ εξαιρετική αντεπίθεση των παικτών του Πιόλι σε μία φάση η οποία ξεκίνησε από τον Ντοναρούμα!

Με αυτή τη νίκη η Μίλαν ανέβηκε στην έκτη θέση της Serie A με 56 βαθμούς, τρεις περισσότερους από αυτούς που έχει η Νάπολι η οποία υποδέχεται την Κυριακή την Ουντινέζε. Στην αντίπερα όχθη η Μπολόνια παρέμεινε στη δέκατη θέση.

Τα άλλα δύο ματς της ημέρας ολοκληρώθηκαν δίχως νικητή. Στη Βερόνα η τοπική ομάδα έμεινε στο 1-1 με την Αταλάντα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ζαπάτα στο 50', όμως εννιά λεπτά αργότερα ο Πεσίνα διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Με το ίδιο σκορ ολοκληρώθηκε και η αναμέτρηση ανάμεσα στην Κάλιαρι και την Σασουόλο. Οι "νεροβέρντι" προηγήθηκαν μόλις στο 12' με τον Καπούτο και με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Καρμπόνι.

Τελιά με τέρμα του Ζοάο Πέδρο στο 63' η Κάλιαρι κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 34ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 18/07

Βερόνα - Αταλάντα 1-1 (59' Πεσίνα / 50' Ζαπάτα)

Κάλιαρι - Σασουόλο 1-1 (63' Ζοάο Πέδρο / 12' Καπούτο)

Μίλαν - Μπολόνια 5-1 (10' Σάλεμάκερς, 24' Τσαλχάνογλου, 49' Μπενασέρ, 57' Ρέμπιτς, 90+2' Καλάμπρια / 44' Τομιγιάσου)