ΙΤΑΛΙΑ

Πάρμα - Νάπολι 0-2: Πήρε το διπλό στην πρεμιέρα της

Napoli's Lorenzo Insigne controls the ball during the Serie A soccer match between Parma and Napoli at the Ennio Tardini stadium in Parma Sunday, Sept. 20, 2020. (Massimo Paolone/LaPresse via AP) AP

Με το δεξί μπήκε στην πρεμιέρα της στην Serie A η Νάπολι, καθώς επικράτησε εκτός έδρας της Πάρμα με 2-0. Ο Μέρτενς (63') και ο Ινσίνιε (77') πέτυχαν τα δύο γκολ των παρτενοπέι.

Με διπλό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην Serie A η Νάπολι, με τους παρτενοπέι να παίρνουν το διπλό κόντρα στην Πάρμα με σκορ 2-0, σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη με ελάχιστο κόσμο στις κερκίδες.

Στο πρώτο ημίχρονο η Νάπολι προβλημάτισε επιθετικά, όμως στο β΄ημίχρονο κατάφερε να πετύχει τα δύο γκολ που της έδωσαν τη νίκη. Το 0-1 σημειώθηκε στο 63ο λεπτό. Ο Λοσάνο έβγαλε μία σέντρα ο Ιακοπόνι έδιωξε αρχικά, για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα στη συνέχεια ο Μέρτενς.

Το δεύτερο γκολ ήρθε στο 77ο λεπτό. Η Πάρμα έκανε λάθος στην άμυνα της, ο Λοσάνο έτρεξε στην αντεπίθεση με τον Ινσίνιε να σκοράρει, έπειτα από την απόκρουση του Σέπε. Ο Κώστας Μανωλάς αγωνίστηκε ολόκληρο το 90λεπτο.

Πάρμα (Λιβεράνι): Σέπε, Νταρμιάν, Ιακοπόνι, Άλβες, Πετζέλα, Γκράσι (90' Σιλιγκάρντι), Μπρούγκμαν (69' Ντέζι), Ερμάνι, Κούτσκα, Ινγκλέζε (69' Κάραμοχ), Κορνέλιους

Νάπολι (Γκατούσο): Οσπίνα, Ντι Λορέντζο, Μανωλάς, Κουλιμπαλί, Χισάι, Ρουίζ (84' Ελμάς), Ντέμε (61' Οσιμιέν), Ζιελίνσκι (88' Λομπότκα), Λοσάνο (84' Πολιτάνο), Μέρτενς (89' Πετάνια), Ινσίνιε