ΙΤΑΛΙΑ

Μπαλοτέλι: Πέταξε τη μπάλα στην εξέδρα των ρατσιστών και πήγε να φύγει από το γήπεδο

Ο Μάριο Μπαλοτέλι δέχτηκε ρατσιστική επίθεση κατά τη διάρκεια του Βερόνα - Μπρέσια και αντέδρασε κλωτσώντας τη μπάλα προς την εξέδρα ενώ πήγε να αποχωρήσει από το γήπεδο. Διαβάστε το story.

Δυστυχώς, τα κρούσματα ρατσισμού στα γήπεδα του ποδοσφαίρου αυξάνονται επικίνδυνα το τελευταίο διάστημα και το τελευταίο έλαβε χώρα το απόγευμα της Κυριακής (3/11) κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης της Ελλάς Βερόνα με την Μπρέσια.

Θύμα ο Μάριο Μπαλοτέλι, που στο 55ο λεπτό δεν άντεξε τη ρατσιστική επίθεση που δέχτηκε από μερίδα οπαδών των Βερονέζων και ξέσπασε, παίρνοντας τη μπάλα του αγώνα και κλωτσώντας τη με δύναμη προς την εξέδρα που φιλοξενούσε τους υβριστές του.

Αμέσως μετά ο επιθετικός της Μπρέσια άρχισε να κατευθύνεται εκτός αγωνιστικού χώρου, με τους παίκτες τόσο της Μπρέσια όσο και της Βερόνα να πέφτουν πάνω για τον ηρεμήσουν και να μην αποχωρήσει.

Χρειάστηκε μάλιστα να παρέμβει και ο διαιτητής Μαριάνι, που μίλησε αρχικά με τον Μπαλοτέλι, ενώ στη συνέχεια ζήτησε από τον σπίκερ να βγάλει ανακοίνωση από τα μεγάφωνα για το ενδεχόμενο οριστικής διακοπής στον αγώνα.

Τελικά, μετά από τρία λεπτά διακοπής, το ματς ξανάρχισε με τον Μπαλοτέλι να συνεχίζει για την Μπρέσια, για να δώσει μάλιστα απάντηση στους ρατσιστές υβριστές του, όταν σκόραρε στο 85' και διαμόρφωσε το τελικό 2-1 που βρήκε νικητές τους γηπεδούχους.