SERIE A

Tζένοα - Λάτσιο 2-3: Διπλό στη Γένοβα και ξανά στο -1 από την κορυφή

Lazio's Ciro Immobile reacts after the Italian Cup, second leg semifinal soccer match between AC Milan and Lazio, at the San Siro stadium, in Milan, Italy, Wednesday, April 24, 2019. Lazio won 1-0. (AP Photo/Luca Bruno) AP PHOTO/LUCA BRUNO

Η Λάτσιο πέρασε και από το "Μαράσι", επικρατώντας με 3-2 της Τζένοα και βρίσκεται εκ νέου στο -1 από την πρωτοπόρο Γιουβέντους.

Συνεχίζει ακάθεκτη την πορεία πρωταθλητισμού της η Λάτσιο. Η εκπληκτική ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι, μετά το 2-1 απέναντι στην Ίντερ με ανατροπή την προηγούμενη αγωνιστική, πέρασε και από το "Μαράσι", επικρατώντας με 3-2 της Τζένοα και βρίσκεται εκ νέου στο -1 από την πρωτοπόρο Γιουβέντους έπειτα από 25 αγωνιστικές στη Serie A.

Μόλις στο 2' ο Μάρουσιτς άνοιξε το σκορ με πλασέ και το 0-1 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους. Στο έκτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, ο εντυπωσιακό Ιμόμπιλε με δεξί σουτ διπλασίασε τα γκολ της Λάτσιο και ο ίδιος έφτασε τα 27 στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Κασάτα με εξαιρετικό πλασέ από το ύψος της περιοχής μείωσε στο 57’ για τη Τζένοα, αλλά ο Κατάλντι με εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-3. Με πέναλτι ο Κρίσιτο στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το 2-3, με τους γηπεδούχους να παραμένουν στη ζώνη του υποβιβασμού.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 25ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 21 Φεβρουαρίου

Μπρέσια - Νάπολι 1-2 (26' Τσανσελόρ / 49' πεν. Ινσίνιε, 54' Φαμπιάν Ρουίθ)

Σάββατο 22 Φεβρουαρίου

Μπολόνια - Ουντινέζε 1-1 (90+1' Παλάσιο / 33' Οκάκα)

ΣΠΑΛ - Γιουβέντους 1-2 (69' πεν. Πετάνια / 39' Ρονάλντο, 60' Ράμσεϊ)

Φιορεντίνα - Μίλαν 1-1 (85' πεν. Πουλγκάρ / 56' Ρέμπιτς)

Κυριακή 23 Φεβρουαρίου

Τζένοα - Λάτσιο 2-3 (57' Κασάτα, 90' πεν. Κρίσιτο / 2' Μάρουσιτς, 51' Ιμόμπιλε, 71' Κατάλντι)