ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Τορίνο - Φροζινόνε 3-2: Τελευταία "χαμογέλασε" η "γκρανάτα"

Torino's Andrea Belotti, back to camera, celebrates after scoring during the Serie A soccer match between Inter Milan and Torino at the Milan San Siro stadium, Wednesday, Oct. 26, 2016. (AP Photo/Luca Bruno) AP

Η Τορίνο νίκησε 3-2 τη Φροζινόνε στο "Stadio Olimpico" του Τορίνο και πανηγύρισε το δεύτερο διαδοχικό της "τρίποντο". Δεν έχει τέλος ο κατήφορος για τα "καναρίνια" που έχουν μόλις ένα βαθμό.

Ήταν πριν την έναρξη του ματς το φαβορί. Η Τορίνο έκανε εύκολη τη ζωή της, στη συνέχεια τη δυσκόλεψε, αλλά τελικά δεν "αυτοκτόνησε". Νίκησε 3-2 τη Φροζινόνε για την όγδοη αγωνιστική της Serie A.

Η "γκρανάτα" άνοιξε το σκορ στο 20ό λεπτό με τον Ρινκόν, ενώ ο Μπαζέλι διεύρυνε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (46') το προβάδισμα των γηπεδούχων. Η Φροζινόνε εμφάνισε ίχνη ζωής. Ο Γκολντανίγκα στο 58' μείωσε κι ο Τσάνο στο 64' ισοφάρισε σε 2-2.

Ο Μπερενγκέρ, ωστόσο, έδωσε τελικά τη νίκη στην Τορίνο με γκολ στο 71ο λεπτό. Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική της, μετά από εκείνην την προηγούμενης αγωνιστικής στη Βερόνα επί της Κιέβο. Δεν έχει τέλος ο κατήφορος για τα "καναρίνια". Πέμπτη διαδοχική ήττα, έχουν μόνο το βαθμό της 26η Αυγούστου στην εντός έδρας λευκή ισοπαλία με την Μπολόνια.

ΤΟΡΙΝΟ: Σίριγκου, Μπερενγκέρ, Ίτσο, Ενκουλού, Μορέτι, Άινα (65' Παριτζίνι), Μπαζέλι (79' Λούκιτς), Ρινκόν, Μεϊτέ (86' Σοριάνο), Τζάτζα, Μπελότι.

ΦΡΟΖΙΝΟΝΕ: Σπορτιέλο, Τζαμπάνο, Γκολντανίγκα, Σάλαμον, Κράιντς (85' Σοντίμο), Μολινάρο, Χάλφρεντσον, Τσίσμπα, Τσάνο, Τσοφάνι (77' Πέριτσα), Κάμπελ (78' Βλουτ).

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 8ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή (5/10)

Τορίνο - Φροζινόνε 3-2 (20' Ρινκόν, 46' Μπαζέλι, 71' Μπερενγκέρ / 58' Γκολντανίγκα, 64' Τσάνο)