SERIE A

Θρίαμβος της Γιουβέντους με Ντιμπάλα στο 93'

Με γκολάρα του Πάουλο Ντιμπάλα στο 93' η Γιουβέντους νίκησε 1-0 τη Λάτσιο στη Ρώμη, έτσι με τη 10η σερί επιτυχία της συνεχίσει να ασκεί πίεση στη Νάπολι (videos)

Η Γιουβέντους πήρε την δέκατη σερί νίκη της στη Serie A, επικρατώντας 1-0 της Λάτσιο στο "Olimpico" της Ρώμης, με λυτρωτή τον Πάουλο Ντιμπάλα στο 93'.

Ο Αργεντινός στην τελευταία φάση του αγώνα (3 λεπτά είχε δώθει ο διαιτητής για καθυστερήσεις) πέτυχε ένα φανταστικό γκολ, καθώς έκανε "ποδιά" στον Μάρκο Παρόλο και με εξαιρετικό αριστερό πλασέ νίκησε τον Θωμά Στρακόσα.

Έφτασε τα 15 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ είναι εντυπωσιακό πως αυτή ήταν η πρώτη τελική προσπάθεια στο στόχο απ' τη "Γιούβε" στο ματς.

Διατηρήθηκε λοιπόν στο -1 απ' τη Νάπολι, σε ίδιο αριθμό αγώνων, καθώς αργότερα παίζουν οι "παρτενοπέι" με τη Ρόμα, αλλά η Γιουβέντους έχει ματς λιγότερο (με την Αταλάντα).

Η Μπολόνια έμεινε με 10 παίκτες στο 10ο λεπτό, λόγω αποβολής του Τζανκάρλο Γκονσάλες και η ΣΠΑΛ με το γκολ του Γκράσι στο 48' πήρε σπουδαία νίκη (1-0). Για πρώτη φορά στη Serie A έκανε δεύτερη σερί νίκη και βγήκε απ' τη ζώνη του υποβιβασμού!

Η φάση του αγώνα πάντως ήταν η τελευταία, με τον Ματία Ντέστρο της Μπολόνια να χάνει συγκλονιστική ευκαιρία στο 94' για να ισοφαρίσει!!!

photos: / SPAL twitter

Οι συνθέσεις

ΛΑΤΣΙΟ (5-4-1): Στρακόσα, Λούλιτς (90' Μούρτζα), Λουίζ Φελίπε, Ντε Φράι, Ράντου, Ζορντάν Λουκακού, Λούκας Λέιβα, Παρόλο, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Λουίς Αλμπέρτο (70' Φελίπε Άντερσον), Ιμόμπιλε (79' Καϊσέδο).

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (5-3-2): Μπουφόν, Λίχτσταϊνερ (57' Ντόουγκλας Κόστα), Μπαρτζάλι, Μπενατιά, Ρουγκάνι, Ασαμόα, Πιάνιτς, Κεντίρα, Ματουιντί, Μάντζουκιτς (72' Αλέξ Σάντρο), Ντιμπάλα (95' Κιελίνι).

ΣΠΑΛ (5-3-2): Μερέτ, Λάτσαρι (90' Σίμιτς), Τσιόνεκ, Βικάρι, Φελίπε, Ματιέλο, Βιβιάνι (67' Έβερτον Λουίζ), Γκράσι, Κούρτιτς, Αντενούτσι, Παλόσκι (75' Φλόκαρι).

ΜΠΟΛΟΝΙΑ (5-3-2): Μιράντε, Ντι Φραντσέσκο, Ντε Μαϊό, Τζανκάρλο Γκονσάλες, Χελάντερ, Μαζινά (78' Ορσολίνι), Πουλγκάρ, Τζεμαϊλί, Πόλι (8' Ντόνσα), Βέρντι (59' Εβενάτι), Ντέστρο.

****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

*****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται κλήρωση (αν κρίνεται σημαντική θέση)