SERIE A

Τεσσάρα της Ίντερ στη Λέτσε του Ταχτσίδη

Inter Milan's Romelu Lukaku celebrates after scoring his side's third goal during the Serie A soccer match between Inter Milan and Lecce at the San Siro stadium, in Milan, Italy, Monday, Aug. 26, 2019. (AP Photo/Luca Bruno) AP

Η Ίντερ συνέτριψε με 4-0 τη Λέτσε, με την οποία αγωνίστηκε σε όλο το ματς ο Παναγιώτης Ταχτσίδης, και ξεκίνησε με το δεξί στη Serie A. Σεφτέ από Ρομελού Λουκακού, γκολάρα από Αντόνιο Καντρέβα.

Εντυπωσιακή ήταν η Ίντερ στην πρεμιέρα της στο ιταλικό πρωτάθλημα, καθώς υποδέχθηκε στο Μιλάνο τη Λέτσε και τη συνέτριψε με 4-0 για την πρώτη αγωνιστική της Serie A.

Οι νερατζούρι και ο τεχνικός τους, Αντόνιο Κόντε, μπήκαν με το δεξί στη σεζόν. Ο Μπρόζοβιτς άνοιξε το σκορ μόλις 21 λεπτά μετά από την έναρξη του ματς, ενώ Σένσι ύστερα από τρία λεπτά (24') έκανε το 2-0.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας ματς (60') βρήκε δίχτυα ο Ρομελού Λουκακού για το 3-0. Ο Βέλγος διεθνής φορ και θερινό μεταγραφικό απόκτημα από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ άνοιξε λογαριασμό στα γκολ με τη φανέλα της ιταλικής ομάδας.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 84ο λεπτό ο Αντόνιο Καντρέβα. Μάλιστα, αυτό το γκολ ήταν και το πιο όμορφο της βραδιάς στον ιταλικό Βορρά, καθώς το σουτ που έπιασε ήταν αδύνατο ν' απομακρυνθεί από τον Γκαμπριέλ.

Με τη Λέτσε αγωνίστηκε σε όλο το ματς ο Παναγιώτης Ταχτσίδης. Οι τζαλορόσι έπαιζαν από το 76ο λεπτό με αριθμητικό μειονέκτημα λόγω της αποβολής του Φαρίας.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 1ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 24 Αυγούστου

Πάρμα - Γιουβέντους 0-1 (21' Κιελίνι)

Φιορεντίνα - Νάπολι 3-4 (9' πεν. Πούλγκαρ, 52' Μιλένκοβιτς, 65' Μπόατενγκ / 38' Μέρτενς, 43' πεν. 67' Ινσίνιε, 56' Καγεχόν)

Κυριακή 25 Αυγούστου

Ουντινέζε - Μίλαν 1-0 (72' Μπεκάο)

Ρόμα - Τζένοα 3-3 (6' Ουντέρ, 30' Τζέκο, 49' Κολάροφ / 16' Πιναμόντι, 43' πεν. Κρίσιτο, 70' Κουαμέ)

Κάλιαρι - Μπρέσια 0-1 (54' πεν. Αλφρέντο Ντοναρούμα)

Βερόνα - Μπολόνια 1-1 (37' Βελόζο / 15' πεν. Σανσόνε)

ΣΠΑΛ - Αταλάντα 2-3 (6' Ντι Φραντσέσκο, 26' Πετάνια / 34' Γκόσενς, 70' 76' Μουριέλ)

Τορίνο - Σασουόλο 2-1 (14' 55' Τζάτζα / 69' Καπούτο)

Σαμπντόρια - Λάτσιο 0-3 (37' 62' Ιμόμπιλε, 56' Κορέα)