SERIE A

Serie A: Χωρίς στάση τα τρένα των Νάπολι και Αταλάντα

Napoli's Konstantinos Manolas, center, and his teammates celebrate the victory over Lazio during their Italian Cup Serie A quarterfinal soccer match at San Paolo stadium in Napoli, Italy, Tuesday, Jan. 21, 2020. (LaPresse via AP) AP

Η Αταλάντα με τους Κολομβιανούς πέρασε (3-2) από το Φρίουλι και με έξι διαδοχικές νίκες δεν χάνει με τίποτα την τετράδα και την έξοδο στο Champions League. Τρένο και η Νάπολι, 3-1 τη ΣΠΑΛ κρατά στα χέρια της το εισιτήριο για το Europa League.

Η Αταλάντα ταξίδεψε στο Φρίουλι και πέρασε έστω και δύσκολα από την Dacia Arena. Πρωταγωνιστές για τους μπεργκαμάσκι οι Κολομβιανοί της (Ντουβάν Σαπάτα και Λουίς Μουριέλ, ένα και δυο γκολ αντίστοιχα) στο εκτός έδρας 3-2.

Ο Σαπάτα άνοιξε το σκορ μόλις οκτώ λεπτά μετά από την έναρξη του ματς, αλλά ο Λαζάνια ισοφάρισε σε 1-1 στο 31ο λεπτό. Ο Μουριέλ με δυο γκολ μέσα σε οκτώ λεπτά (71' και 79') έκανε το 1-3, ενώ το μόνο που κατάφερε ο καλύτερος παίκτης των γηπεδούχων (Λαζάνια) ήταν να διπλασιάσει τα γκολ (δικά του και της ομάδας του) και να διαμορφώσει το τελικό σκορ (2-3).

Η Αταλάντα μετρά έξι διαδοχικές νίκες και είναι βέβαιη η παρουσία της στην τετράδα και τους ομίλους Champions League της επόμενης σεζόν (συμμετέχει στο Final 8 της τρέχουσας). Τρένο πηγαίνει και η Νάπολι που μετρά τέσσερις διαδοχικές νίκες σε επίπεδο πρωταθλήματος κι ενδιάμεσα την κατάκτηση του Coppa Italia κόντρα στη Γιουβέντους.

Με τον Κώστα Μανωλά να περνά αλλαγή στη θέση του Κουλιμπαλί στο 80ό λεπτό - ο Ορέστης Καρνέζης δεν αγωνίστηκε - οι παρτενοπέι νίκησαν 3-1 τη ΣΠΑΛ. Ο Μέρτενς άνοιξε το σκορ μόλις οκτώ λεπτά μετά από την έναρξη του ματς, ο Πετάνια ισοφάρισε στο 29ο λεπτό, αλλά ο Καγεχόν έδωσε ξανά στο 36ο λεπτό το προβάδισμα στην ομάδα του ιταλικού Νότου.

Ο Γιουνές στο 78ο διαμόρφωσε το τελικό σκορ (3-1) για τη Νάπολι που κρατά στα χέρια της το εισιτήριο για την έξοδο στο Europa League αν και η Μίλαν με τη νίκη της μπήκε ξανά στο κόλπο. Η Μπολόνια πέρασε από τη Γένοβα κι άφησε τη Σαμπντόρια να σιγοκαίγεται στη μάχη για να παραμείνει στην πρώτη κατηγορία του ιταλικού πρωταθλήματος.

Ο Μπάροου άνοιξε το σκορ με πέναλτι για τους φιλοξενούμενους, ο Ορσολίνι από ασίστ του σκόρερ του πρώτου γκολ έκανε το 0-2, το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Κλάουντιο Ρανιέρι ήταν να μειώσουν με τον Μπονατσόλι στο 88'.

Ματσάρα με έξι γκολ, αλλά δίχως νικητή ανάμεσα στη Σασουόλο και τη Βερόνα. Τελικό σκορ 3-3. Μάλιστα η ομάδα του Γιώργου Κυριακόπουλου - αγωνίστηκε στο πρώτο ημίχρονο - πήρε το βαθμό στο 90+7' και απομάκρυνε το ευρωπαϊκό όνειρο από τη Βερόνα.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 28ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 26 Ιουνίου

Γιουβέντους - Λέτσε 4-0 (53' Ντιμπάλα, 62' πεν. Ρονάλντο, 83' Ιγκουαΐν, 85' Ντε Λιχτ)

Σάββατο 27 Ιουνίου

Μπρέσια - Τζένοα 2-2 (10' Ντοναρούμα, 13' Σεμπρίνι / 38' πεν. Φάλκε, 70' πεν. Πιναμόντι)

Κάλιαρι - Τορίνο 4-2 (12' Ναντέζ, 17' Σιμεόνε, 46' Ναϊνγκολάν, 68' πεν. Πέδρο / 60' Μπρέμερ, 66' Μπελότι)

Λάτσιο - Φιορεντίνα 2-1 (67' πεν. Ιμόμπιλε, 83' Λουίς Αλμπέρτο / 25' Ριμπερί)

Κυριακή 28 Ιουνίου

Μίλαν - Ρόμα 2-0 (76' Ρέμπιτς, 89' Χακάν Τσαλχάνογλου)

Νάπολι - ΣΠΑΛ 3-1 (4' Μέρτενς, 36' Καγεχόν, 78' Γιουνές / 29' Πετάνια)

Σαμπντόρια - Μπολόνια 1-2 (88' Μπονατσόλι / 70' πεν. Μπάροου, 75' Ορσολίνι)

Σασουόλο - Βερόνα 3-3 (53', 77' Μπόγκα, 90+7' Ροζέριο / 51' Λάζοβιτς, 57' Στεπίνσκι, 68' Πεσίνα)

Ουντινέζε - Αταλάντα 2-3 (31', 87' Λαζάνια / 9' Σαπάτα, 71', 79' Μουριέλ)

Πάρμα - Ίντερ (22:45)