SERIE A

Serie A: Πήρε βαθμό στο 90+4' με αυτογκόλ η Μίλαν

AC Milan's Zlatan Ibrahimovic gestures during an Italian Serie A soccer match between Spal and Milan at the Paolo Mazza stadium in Ferrara, Italy, Wednesday, July 1, 2020. Filippo Rubin/LaPresse via AP) AP

Η Μίλαν φλέρταρε με την πρώτη της ήττα στη Serie A μετά την επιστροφή, ωστόσο έφυγε με το βαθμό (2-2) από την έδρα της ΣΠΑΛ χάρη στο αυτογκόλ του Βικάρι στο 90+4'. Νίκη-ανάσα για Σαμπντόρια.

Είχε δυο νίκες με Λέτσε και Ρόμα, αλλά το καλό δεν... τρίτωσε για τη Μίλαν. Οι ροσονέρι φλέρταραν με την ήττα, αλλά έφυγαν από τη Φεράρα με το βαθμό (2-2) χάρη στο αυτογκόλ του Βικάρι στο 90+4' της αναμέτρησης με τη ΣΠΑΛ στο Πάολο Μάτσα.

Ο Βαλότι άνοιξε το σκορ για τη ΣΠΑΛ μόλις 13 λεπτά μετά από την έναρξη του ματς, ενώ ο Φλοκάρι με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού (30') διεύρυνε το προβάδισμα των γηπεδούχων σε 2-0. Η ομάδα του Μιλάνο - ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς πέρασε ως αλλαγή στο 65ο λεπτό - μείωσε με τον Ραφαέλ Λεάο στο 79ο λεπτό κι έκανε το 2-1.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το 2-1 θα ήταν το τελικό αποτέλεσμα, ήλθε το αυτογκόλ του Βικάρι στο 90+4' για να διαμορφώσει το τελικό 2-2. Ακόμη και με αυτό το βαθμό η Μίλαν έχασε έδαφος στην προσπάθεια κατάκτησης ενός ευρωπαϊκού (Europa League) εισιτηρίου, ενώ η ΣΠΑΛ απέτυχε ν' αναζωπυρώσει τις ελπίδες της για παραμονή.

Στο βαθμό την πλησίασε η Βερόνα, η οποία υποδέχθηκε την Πάρμα και τη νίκησε 3-2. Τρίποντο-ανάσα για τη Σαμπντόρια στη μάχη που δίνει ν' αποφύγει τον υποβιβασμό, καθώς πέρασε με 2-1 από το Λέτσε. Για τους γηπεδούχους ξεκίνησε το αρχικό σχήμα ο Παναγιώτης Ταχτσίδης κι έδωσε τη θέση του στον Πετριτσόνε στο ημίχρονο.

Ο Γιώργος Κυριακόπουλος πέρασε με την έναρξη του δευτέρου και πανηγύρισε τη νίκη (1-3) με τη Σασουόλο στο Αρτέμιο Φράνκι επί της Φιορεντίνα.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 29ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Τρίτη 30 Ιουνίου

Τορίνο - Λάτσιο 1-2 (5' πεν. Μπελότι / 48' Ιμόμπιλε, 73' Παρόλο)

Τζένοα - Γιουβέντους 1-3 (76' Πιναμόντι/50' Ντιμπάλα, 56' Ρονάλντο, 73' Κόστα)

Τετάρτη 1 Ιουλίου

Μπολόνια - Κάλιαρι 1-1 (45+3' Μπάροου / 46' Σιμεόνε)

Ίντερ - Μπρέσια 6-0 (5' Γιανγκ, 20' πεν. Σάντσες, 45' Ντ' Αμπρόζιο, 52' Γκαλιαρντίνι, 83' Έρικσεν, 88' Καντρέβα)

Φιορεντίνα - Σασουόλο 1-3 (90' Κουτρόνε / 24' πεν., 35' Ντεφρέλ, 61' Μουλντούρ)

Βερόνα - Πάρμα 3-2 (45+3' πεν. Ντι Κάρμινε, 54' Τσακάνι, 81' Πεσίνα / 14' Κουλουσέβσκι, 64' Γκαλιόλο)

Λέτσε - Σαμπντόρια 1-2 (50' πεν. Μανκόσου / 40' πεν., 75' πεν. Ραμίρες)

ΣΠΑΛ - Μίλαν 2-2 (13' Βαλότι, 30' Φλοκάρι / 79' Ραφαέλ Λεάο, 90+4' Βικάρι)