SERIE A

Serie A: Ασταμάτητη Αταλάντα, νίκη ελπίδας για Μπρέσια

Atalanta's Duvan Zapata celebrates with his teammate Papu Gomez, right, after scoring his side's fourth goal during the Serie A soccer match between Atalanta and Sassuolo at the Gewiss Stadium in Bergamo, Italy, Sunday, June 21, 2020. Atalanta is playing its first match in Bergamo since easing of lockdown measures, in the area that has been the epicenter of the hardest-hit province of Italy's hardest-hit region, Lombardy, the site of hundreds of COVID-19 deaths. (AP Photo/Luca Bruno) AP

Η Αταλάντα πέρασε κι από το Κάλιαρι με την 8η διαδοχική της νίκη, ενώ η Μπρέσια με το πρώτο τρίποντο μέσα στο 2020 διατήρησε τις ελάχιστες ελπίδες της για παραμονή στη Serie A. Νίκη παραμονής για τη Σαμπντόρια.

Ασταμάτητη η Αταλάντα! Η ομάδα του Μπέργκαμο είναι ένα τρένο που δεν κάνει στάση ούτε εντός, ούτε εκτός έδρας. Δεν έκανε ούτε στη Σαρδηνία. Επικράτησε 1-0 της Κάλιαρι χάρη στο γκολ του Μουριέλ με εκτέλεση πέναλτι στο 27ο λεπτό.

Ο Κολομβιανός σκόραρε ακόμη μία φορά, ενώ στη φάση του πέναλτι αποβλήθηκε ο Καρμπόνι και οι γηπεδούχοι έβαλαν το ματς με αριθμητικό μειονέκτημα. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι η Αταλάντα θα τερματίσει στην τετράδα. Ενδεχομένως και ψηλότερα από την τέταρτη θέση ( μείωσε τη διαφορά από την τρίτη Ίντερ στον ένα βαθμό, από τη δεύτερη Λάτσιο στους πέντε βαθμούς), αλλά σε κάθε περίπτωση θα είναι στο Champions League της επόμενης σεζόν.

Ο στόχος φυσικά είναι η διοργάνωση της τρέχουσας σεζόν καθώς η Αταλάντα βρίσκεται στο Final 8 της Λισαβόνας και με τέτοια φόρμα δείχνει έτοιμη για όλα. Ο Μπάμπης Λυκογιάννης ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα κι αντικαταστάθηκε από τον Ματιέλο στο 68ο λεπτό.

Η Μπρέσια πανηγύρισε την πρώτη της νίκη μέσα στο 2020. Επικράτησε 2-0 της Βερόνα. Ο Παπέτι άνοιξε το σκορ στο 52ο λεπτό, ενώ ο Ντοναρούμα στο έκτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου διαμόρφωσε το τελικό σκορ (2-0). Το τρίποντο αυτό αναζωπύρωσε τις ελάχιστες ελπίδες της για παραμονή.

Τη πήρε λίγη από την ευτυχία η Τζένοα, η οποία έσωσε το βαθμό στο έβδομο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου του ματς με την Ουντινέζε. Με το γκολ Πιναμόντι έφυγε με το 2-2 από την Dacia Arena του Φρίουλι.

Η Φιορεντίνα πέρασε με 2-1 από το Ένιο Ταρντίνι της Πάρμα. Πρωταγωνιστής ο Έρικ Πουλγκάρ. Με δυο γκολ από ισάριθμες εκτελέσεις πέναλτι έκανε το 0-2, το μόνο που κατάφεραν οι τζαλομπλού ήταν να μειώσουν στο 49' (επίσης με εκτέλεση πέναλτι) με τον Κούτσκα και να διαμορφώσουν το τελικό σκορ (1-2).

Η Σαμπντόρια νίκησε 3-0 τη ΣΠΑΛ στη Γένοβα και δείχνει ότι σώζει τη χρονιά κι ότι δύσκολα θα κινδυνέψει η παραμονή της στη Serie A.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 30ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 4 Ιουλίου

Γιουβέντους - Τορίνο 4-1(3' Ντιμπάλα, 29' Κουαδράδο, 61' Κριστιάνο Ρονάλντο, 87' Τζιτζί (αυτ.) / 45+5' Μπελότι)

Σασουόλο - Λέτσε 4-2(5' Καπούτο, 63' πεν. Μπεράρντι, 78' Μπογκά, 83' Μουλντούρ / 27' Λουτσιόνι, 67' πεν. Μανκόζου)

Λάτσιο - Μίλαν 0-3(23' Τσαλχάνογλου, 34' πεν. Ιμπραχίμοβιτς, 59' Ρέμπιτς)