ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Serie A: Απόδραση με Μπαλντέ η Ίντερ, εύκολα η Ρόμα, κόλλησε η Λάτσιο

Inter Milan's Keita Balde celebrates after scoring his side's opening goal during the Serie A soccer match between Roma and Inter Milan at the Rome Olympic stadium, Sunday, Dec. 2, 2018. (AP Photo/Andrew Medichini) AP

Η Ίντερ απέδρασε (0-1) από το Έμπολι χάρη στο γκολ του Κεϊτά Μπαλντέ. Η Ρόμα πέρασε εύκολα (0-2) από την Πάρμα, αλλά ο Κώστας Μανωλάς αποχώρησε τραυματίας. Κόλλησε η Λάτσιο στο "Ολίμπικο", έμεινε στο 1-1 με την Τορίνο. Εξάρα της Αταλάντα και χατ-τρικ του Ίλιτσιτς σε 16 λεπτά.

Την τρίτη της νίκη στα τελευταία τέσσερα ματς πανηγύρισε η Ίντερ. Οι "νερατζούρι" πέρασαν από το Έμπολι, επικρατώντας των "ατζούρι" με 1-0. Τη λύτρωση στην ομάδα του Μιλάνο προσέφερε ο Κεϊτά Μπαλντέ με γκολ στο 72ο λεπτό.

Η Ρόμα έφθασε στη δεύτερη διαδοχική της νίκη. Ο Κριστάντε άνοιξε το σκορ για τους "τζαλορόσι" στο "Ένιο Ταρντίνι", ενώ ο Τζενγκίζ Ουντέρ διαμόρφωσε το τελικό σκορ (0-2) της εκτός έδρας επικράτησης επί της Πάρμα. Ο Έλληνας διεθνής κεντρικός αμυντικός, Κώστας Μανωλάς, αποχώρησε μ' ενοχλήσεις.

Η Λάτσιο υποδέχθηκε στο "Ολίμπικο" την Τορίνο, οπαδοί της οποίας δέχθηκαν επίθεση με πέτρες από αντίστοιχους της Μπολόνια καθώς πήγαιναν οδικώς στην "Αιώνια Πόλη". Ο Μπελότι ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στο τρίτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου του πρώτου ημιχρόνου κι άνοιξε το σκορ για την "γκρανάτα", το μόνο που κατάφεραν οι "τσελέστι" ήταν να ισοφαρίσουν με τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στο 62'.

Η ουραγός Κιέβο νίκησε (1-0) στη Βερόνα την προτελευταία Φροζινόνε χάρη στο γκολ του Τζακερίνι κι έδειξε ίχνη ζωής, αν και το μέλλον της μάλλον βρίσκεται στη Serie B. Η Αταλάντα ήταν εντυπωσιακή και πέρασε με 6-2 από τη Σασουόλο. Ο Ίλιτσιτς με χατ-τρικ σε 16 λεπτά "σκότωσε" τους "νεροβέρντι".

Η Ουντινέζε υποδέχθηκε στο Φρίουλι την Κάλιαρι και τη νίκησε 2-0 χάρη στα γκολ των Πουσέτο και Μπεχράμι. Το ματς είχε από μία αποβολή (στο 51' ο Τσεπιτέλι για τους φιλοξενούμενους, στο 79' ο Μαντραγκόρα για τους γηπεδούχους). Δεν είχε γκολ (0-0) το ματς της Γένοβας, ανάμεσα στην Τζένοα και τη Φιορεντίνα.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 19ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Γιουβέντους - Σαμπντόρια 2-1 (2', 65' πεν. Κριστιάνο / 53' Κουαλιαρέλα)

Κιέβο - Φροζινόνε 1-0 ( 76' Τζακερίνι)

Έμπολι - Ίντερ 0-1 (72' Μπαλντέ)

Τζένοα - Φιορεντίνα 0-0

Λάτσιο - Τορίνο 1-1 (62' Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς / 45+2' πεν. Μπελότι)

Πάρμα - Ρόμα 0-2 (58' Κριστάντε, 75' Ουντέρ)

Σασουόλο - Αταλάντα 2-6 ( 51', 58 Ντάνκαν / 20' Σαπάτα, 42' Γκόμες, 54' Μαντσίνι, 75', 87', 90'+1' Ίλιτσιτς)

Ουντινέζε - Κάλιαρι 2-0 (39' Πουσέτο, 57' Μπεχράμι)

Νάπολι - Μπολόνια (19:00)

Μίλαν - ΣΠΑΛ (21:30)