SERIE A

Serie A: Ανάσα για Τζένοα

Genoa's Goran Pandev, right, celebrates after scoring his side's opening goal during a Serie A soccer match between Genoa and SPAL at the Luigi Ferraris Stadium in Genoa, Italy, Sunday, July 12, 2020. (Tano Pecoraro/LaPresse via AP) AP

Η Τζένοα νίκησε 2-0 την καταδικασμένη ΣΠΑΛ με τα γκολ των Πάντεφ και Σένε και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει να παραμείνει στη Serie A.

Την πρώτη της νίκη μετά από τέσσερις μήνες - μεσολαβούσης της αναστολής δραστηριότητας λόγω κορονοϊού - πανηγύρισε η Τζένοα. Οι ροσομπλού υποδέχθηκαν τη ΣΠΑΛ και τη νίκησαν 2-0.

Ο Γκόραν Πάντεφ άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό με ωραία ενέργεια εντός περιοχής και νίκησε τον Λέτιτσα. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Σένε με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ στο 54ο λεπτό. Η ουραγός, ΣΠΑΛ, είναι έτσι κι αλλιώς καταδικασμένη καθώς έχει ουσιαστικά υποβιβαστεί στη Serie B.

ΤΖΕΝΟΑ (Ντάβιντ Νίκολα): Περίν, Μπιράσκι, Γκολτανίγκα, Σαπάτα, Μαζιέλο, Μπεχράμι (74' Λέραχερ), Σένε, Κασάτα (60' Μπαρέκα), Πάντεφ (74' Σανάμπρια), Φάλκε, Πιναμόντι (90' Ντέστρο).

ΣΠΑΛ (Λουίτζι Ντι Μπιάτζο): Λέτιτσα, Τσόνεκ, Βικάρι, Μπονιφάτσι, Στρεφέτσα (59' Ντ' Αλεσάντρο), Τούνιοβ (58' Βαλντιφιόρι), Νταμπό (71' Σάλα), Μισιρόλι, Ρέτσα, Φλοκάρι (70' Τσέρι), Πετάνια.