SERIE A

Σεφτέ στα γκολ ο Ιγκουαΐν, απώλεια η Μίλαν

AP PHOTO/ANTONIO CALANNI

Ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν σημείωσε το πρώτο τέρμα του με τη φανέλα της Μίλαν, ωστόσο οι "ροσονέρι" έμειναν στην ισοπαλία με την Κάλιαρι στη Σαρδηνία.

Η Μίλαν δεν κατάφερε να περάσει νικηφόρα από τη Σαρδηνία, παρότι ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν έκανε σεφτέ στα γκολ με τους "ροσονέρι". Το τελικό 1-1 με την Κάλιαρι προήλθε μετά από ένα παιχνίδι με χαμηλό ρυθμό και ευκαιρίες που θα μπορούσαν να δώσουν τη νίκη σε οποιαδήποτε από τις δύο ομάδες.

Μόλις στο 4ο λεπτό, μία αντεπίθεση των γηπεδούχων έφερε το δοκάρι του Λεονάρντο Παβολέτι και το γκολ του Ζοάο Πέντρο από το ριμπάουντ. Οι αποσβολωμένοι παίκτες του Τζενάρο Γκατούζο άργησαν να συνέλθουν, όμως όταν το κατάφεραν, άρχισαν να χάνουν ευκαιρίες, με πιο σημαντική μία προσπάθεια του Σούσο.

Στο 55ο λεπτό, ο Ιγκουαΐν εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος στην άμυνα των Σαρδήνιων, "τσίμπησε" την μπάλα και με διαγώνιο πλασέ από δεξιά ισοφάρισε με το πρώτο τέρμα του σε κάποια διοργάνωση με τη Μίλαν. Ο Αργεντινός επιθετικός έχασε μία μία μεγάλη ευκαιρία λίγο αργότερα με κοντινή κεφαλιά, ενώ ο Σάμου Καστιγέχο με σουτ εντός περιοχής στις καθυστερήσεις, απέτυχε να λυτρώσει τη Μίλαν.

ΚΑΛΙΑΡΙ (4-3-1-2): Κράνιο, Σρνα, Ρομάνια, Κλάβαν, Παντοΐν, Κάστρο (84' Ντεσένα), Μπράνταριτς, Μπαρέλα, Πέντρο (64' Σάου), Παβολέτι, Φαρίας (52' Ιονίτσα)

ΜΙΛΑΝ (4-3-3): Τζ. Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Μουσάκιο, Ρομανιόλι, Ροντρίγκεθ (85' Λασάλτ), Κεσιέ, Μπίγλια, Μποναβεντούρα (66' Μπακαγιοκό), Σούσο, Ιγκουαΐν, Τσαλχάνογλου (85' Καστιγέχο)

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου 2018

Ίντερ - Πάρμα 0-1 (79' Ντιμάρκο)

Νάπολι - Φιορεντίνα 1-0 (79' Ινσίνιε)

Φροζινόνε - Σαμπντόρια 0-5 (10' Κουαλιαρέλα, 47' Καπράρι, 54', 86' Ντεφρέλ, 83' πέν. Κοβνάτσκι)