ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Σαμπντόρια - Ίντερ 0-1: "Απόδραση" με Μπρόζοβιτς στο 94'

Inter Milan's Marcelo Brozovic celebrates with teammates Joao Cancelo, left, and van Perisic after scoring his side's third goal during an Italian Serie A soccer match between Inter Milan and Cagliari, at the San Siro stadium in Milan, Italy, Tuesday, April 17, 2018. (AP Photo/Antonio Calanni) AP PHOTO/ANTONIO CALANNI

Η Ίντερ απέδρασε από το "Luigi Ferraris" της Γένοβας, επικρατώντας 1-0 της Σαμπντόρια με το γκολ του Μαρτσέλο Μπρόζοβιτς στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Όλα έδειχναν ότι θα επρόκειτο ευχάριστο διάλειμμα ήταν για την Ίντερ η ανατροπή και νίκη (2-1) στο Μιλάνο επί της Τότεναμ για την πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League κι ότι οι "νερατζούρι" επέστρεψαν στις εγχώριες διοργανώσεις και στα... μίζερα αποτελέσματα.

Τουλάχιστον για 93 λεπτά αυτό συνέβαινε. Ο Κροάτης διεθνής μέσος, Μαρτσέλο Μπρόζοβιτς, ωστόσο είχε διαφορετική άποψη. Με γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, έδωσε τη νίκη (0-1) και την απόδραση από τη Γένοβα. Σωστά ακυρώθηκαν δύο γκολ των φιλοξενούμενων (Ναϊνγκολάν κι Ασαμόα), σωστά κι αυτό της Σαμπντόρια πριν... έλθει ο Μπρόζοβιτς.

Δεύτερη νίκη στη Serie A για την ομάδα του Μιλάνου, αλλά και δεύτερη διαδοχική σε όλες τις διοργανώσεις μετά τη μεσοβδόμαδη επί των "spurs".

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Αουντέρο, Μπερεζίνσκι, Τονέλι, Άντερσεν, Μούρου, Πρατ (59' Μπαρέτο), Έκνταλ, Λινέτι (59' Γιάνκτο), Ραμίρες (90'+2' Σάλα), Ντεφρέλ, Κουαλιαρέλα.

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Ντ' Αμπρόζιο, Σκρίνιαρ, Μιράντα, Ασαμόα, Βεσίνο, Μπρόζοβιτς, Πολιτάνο (60' Πέρισιτς), Ναϊνγκολάν (83' Μπόρχα Βαλέρο), Καντρέβα (70' Μπαλντέ), Ικάρντι.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή (21/9)

Σασουόλο - Έμπολι 3-1 (13' Μπόατενγκ, 57' Φεράρι, 85' Ντι Φραντσέσκο / 1' Καπούτο)