SERIE A

Ρόμα - Ουντινέζε 0-2: Απομακρύνεται το όνειρο του Champions League

Η Ρόμα ηττήθηκε μέσα στην έδρα της από την Ουντινέζε με 2-0 και πλέον η 4άδα που οδηγεί στο Champions League απομακρύνεται, αφού οι Τζαλορόσι απέχουν 12 βαθμούς από την Αταλάντα.

Η Ρόμα φαίνεται να σπατάλησε όποια ευκαιρία είχε για να παραμείνει ζωντανή στο κυνήγι του Champions League. Οι Τζαλορόσι ηττήθηκαν στο Ολίμπικο από την Ουντινέζε και πλέον απέχουν 12 βαθμούς από την 4η θέση της Serie A που οδηγεί στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, στην οποία βρίσκεται η Αταλάντα. Από την άλλη η Ουντινέζε πήρε μία σπουδαία νίκη, αφού αύξησε στους έξι πόντους τη διαφορά της από την επικίνδυνη ζώνη.

Το πρώτο μέρος ήταν καταστροφικό για τους Τζαλορόσι. Στα 12 λεπτά αγώνα η Ουντινέζε άνοιξε το σκορ. Ο Ντε Πο έπιασε ένα περίεργο σουτ στην κίνηση με την μπάλα να καταλήγει στον Λαζάνια, ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μιράντε.

Στο 29ο λεπτό τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για τη Ρόμα, αφού ο Περότι είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα για ένα φάουλ του στον Ροντρίγκο Μπεκάο. Η ομάδα του Φονσέκα δεν βελτιώθηκε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο από άποψη κατοχής και η Ρόμα δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης, καταγράφοντας δύο καλές ευκαιρίες προς την εστία της Ουντινέζε. Η ομάδα του Γκόρι βρήκε δίχτυα στη συνέχεια με τον Τεόντορτσικ, αλλά το γκολ δεν μέτρησε, αφού υπήρχε οφσάιντ.

Οι φιλοξενούμενοι έγραψαν τελικά το 2-0 στο 78ο λεπτό. Η Ρόμα έχασε την μπάλα με αποτέλεσμα η Ουντινέζε να φύγει γρήγορα στην αντεπίθεση. Ο Ντε Πολ μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και είδε τον Νεστορόβσκι, ο οποίος πλάσαρε τον Μιράντε από το ύψος του πέναλτι. Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε έως και το τελευταίο σφύριγμα της αναμέτρησης.

Ρόμα (Φονσέκα): Μιράντε, Κολάροβ, Φάτζιο (73' Ιμπάνιες), Σμόλινγκ, Πέρες (63' Ζαπακόστα), Ντιαβάρα (63' Βιλάρ), Κρισάντε, Ουντέρ (46' Μχιταριάν), Περότι, Πέρες, Κάλινιτς (73' Τζέκο)

Ουντινέζε (Γκόρι): Μούσο, Μπεκάο, Ντε Μάιο, Νούιτνικ, Στρίγκερ-Λάρσεν (81' Σαμίρ), Ντε Πολ, Γιάγιαλο, Γουάλας (57' Φοφανά), Ζέεγκελαρ (65' Τερ Άβεστ), Λαζάνια (46' Τεόντορτσικ), Οκακά (65' Νεστορόβσκι)

Ο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 29ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Τρίτη 30 Ιουνίου

Τορίνο - Λάτσιο 1-2(5' πεν. Μπελότι / 48' Ιμόμπιλε, 73' Παρόλο)

Τζένοα - Γιουβέντους 1-3(76' Πιναμόντι/50' Ντιμπάλα, 56' Ρονάλντο, 73' Κόστα)

Τετάρτη 1 Ιουλίου

Μπολόνια - Κάλιαρι 1-1(45+3' Μπάροου / 46' Σιμεόνε)

Ίντερ - Μπρέσια 6-0(5' Γιανγκ, 20' πεν. Σάντσες, 45' Ντ' Αμπρόζιο, 52' Γκαλιαρντίνι, 83' Έρικσεν, 88' Καντρέβα)

Φιορεντίνα - Σασουόλο 1-3(90' Κουτρόνε / 24' πεν., 35' Ντεφρέλ, 61' Μουλντούρ)

Βερόνα - Πάρμα 3-2(45+3' πεν. Ντι Κάρμινε, 54' Τσακάνι, 81' Πεσίνα / 14' Κουλουσέβσκι, 64' Γκαλιόλο)

Λέτσε - Σαμπντόρια 1-2(50' πεν. Μανκόσου / 40' πεν., 75' πεν. Ραμίρες)

ΣΠΑΛ - Μίλαν 2-2(13' Βαλότι, 30' Φλοκάρι / 79' Ραφαέλ Λεάο, 90+4' Βικάρι)