SERIE A

Πρώτη νίκη για Φροζινόνε

Η Αταλάντα εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και νίκησε με 2-1 τη Σαμπντόρια. Στις καθυστερήσεις τα 2 εκ των 3 γκολ. Πρώτη νίκη στη Serie A για Φροζινόνε, 2-0 την Έμπολι. (VIDEOS)

Στο Μπέργκαμο, η Αταλάντα άνοιξε το σκορ με τη βοήθεια ενός αντιπάλου. Ο Μοϊσάντερ έστειλε την μπάλα με απίθανο τρόπο στα δίχτυα της δικής του εστίας, στο 6ο λεπτό. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι αυτό θα είναι το τελικό σκορ, Αταλάντα και Σαμπντόρια επιφύλασσαν δύο γκολ για τις καθυστερήσεις. Ο Ντένις έκανε το 2-0 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων κι ο Σοριάνο, μείωσε στο τελικό 2-1 στο τέταρτο.

Την πρώτη της νίκη στο ιταλικό πρωτάθλημα, πανηγύρισε η νεοφώτιστη, Φροζινόνε. Κι αν στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι τα βρήκαν σκούρα, στο "Στάντιο Ματούζα", κόντρα στην Έμπολι, στο δεύτερο ο Ντιονίζι εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση στην άμυνα των φιλοξενούμενων και στο 58ο λεπτό άνοιξαν το σκορ.

Ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 71ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε την ιδανική αντεπίθεση - μαζί με τα λάθη των αμυντικών της Έμπολι - και διαμόρφωσε το 2-0, αποτέλεσμα το οποίο έμελλε να είναι και τελικό. Η αποβολή του Σαπονάρα έβαλε "ταφόπλακα" στα όποια όνειρα της Έμπολι. Η Φροζινόνε εκμεταλλεύτηκε την έδρα της κι έφτασε μετά από πέντε αγωνιστικές, στην πρώτη της νίκη στη Serie A. Ιστορική βραδιά για την μικρή πόλη του Λάτσιο.

ΦΡΟΖΙΝΟΝΕ: Λεάλι, Ρόσι, Ντιακιτέ, Μπλάνκαρντ, Πάβλοβιτς, Τόνεφ (64' Παγκανίνι), Γκόρι (82' Φράρα), Σαμάρκο, Σοντίμο (73' Τσίσμπαχ), Ντάνιελ Τσιοφάνι, Ντιονίζι

ΕΜΠΟΛΙ: Σκορούπσκι, Λαουρίνι (74' Μπιτάντε), Τονέλι, Κόστα, Μάριο Ρουί, Κρότσε (70' Παρέδες), Ντιουσέ, Ζιελίνσκι, Σαπονάρα, Μακαρόνε, Πουτσαρέλι (70' Λιβάγια)

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Σπορτιέλο, Μπελίνι, Ραφαέλ Τολόι, Παλέτα, Ντραμέ, Γκράσι (62' Μιλιάτσο), Ντε Ρουν, Κούρτιτς (75΄Τσιγκαρίνι), Μάξι Μοράλες, Πινίγια (32' Ντένις), Αλεχάντρο Γκόμες

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Βιβιάνο, Περέιρα (78' Καρμπονέρο), Μοισάντερ, Ζουκάνοβιτς, Μεσμπάχ, Μπαρέτο, Φερνάντο, Σοριάνο, Κορέα (61' Ρόκα), Μουριέλ (70' Κασάνο), Εντέρ

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Ρόμα - Κάρπι 5-1 (24' Μανωλάς, 28' Πιάνιτς, 31' Ζερβινιό, 51' Σαλάχ, 68' Ντιν / 34' Μποριέλο)

Νάπολι - Γιουβέντους 2-1 (26' Ινσίνιε, 62' Ιγκουαΐν / 63' Λεμινά)

Κυριακή

Τζένοα - Μίλαν 1-0 (10' Τζεμαϊλί)

Μπολόνια - Ουντινέζε 1-2 (31' Μουνιέ / 61' Αγκιέμανγκ-Μπάντου, 85' Ντουβάν Σαπάτα)

Βερόνα - Λάτσιο 1-2 (33' Χελάντερ / 63' πέν. Λούκας Μπίγλια, 86' Παρόλο)

Σασουόλο - Κιέβο 1-1 (3' Ντεφρέλ / 24' Παλόσκι)

Τορίνο - Παλέρμο 2-1 (44' αυτ. Τζανκάρλο Γκονσάλες, 48' Μπενάσι / 71' Τζανκάρλο Γκονσάλες)

Ίντερ - Φιορεντίνα 1-4 (60' Ικάρντι / 4' πέν. Ίλιτσιτς, 18', 23' και 76' Κάλινιτς)