SERIE A

Πάρμα - Ίντερ 1-2: Ανατροπή από αέρος μέσα σε τρία λεπτά

Inter Milan's Borja Valero, second from right, celebrates with his teammates after scoring his side's third goal during the Serie A soccer match between Inter Milan and Sassuolo at the San Siro Stadium, in Milan, Italy, Wednesday, June 24, 2020. (AP Photo/Luca Bruno) AP

Η Ίντερ βρέθηκε πίσω στο σκορ στην Πάρμα, αλλά με δυο γκολ μέσα σε τρία λεπτά από Ντε Φράι και Μπαστόνι με κεφαλιές έφθασε στην ανατροπή και τη νίκη (1-2) διατηρώντας το πάνω χέρι για την τρίτη θέση και κρυφοκοιτάζοντας ακόμη και τη δεύτερη.

Στο πρώτο ματς από την επιστροφή της δράσης - μετά την αναστολή της λόγω κορονοϊού - η Ίντερ νίκησε στο Μιλάνο δύσκολα με 2-1 τη Σαμπντόρια. Στο δεύτερο (και πάλι εντός έδρας) αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 με τη Σασουόλο.

Στο τρίτο του ματς οι νερατζούρι εκτός έδρας φλέρταραν με την ήττα. Άλλωστε ο Ζερβινιό άνοιξε το σκορ στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης (15') και το 1-0 παρέμενε μέχρι το 84ο λεπτό. Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Λαουτάρο Μαρτίνες έκανε την πρώτη κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Στέφαν ντε Φράι τη δεύτερη και νίκησε τον Σέπε για την ισοφάριση.

Μέσα σε τρία λεπτά ήλθε και το δεύτερο γκολ που σήμανε την ανατροπή και τη νίκη. Στο 87ο (κι ενώ είχε αποβληθεί ο Κούτσκα στο 85') λεπτό ο Μόουζες βγήκε από δεξιά, έφερε την μπάλα στο αριστερό, έκανε τη σέντρα και ο Μπαστόνι με κεφαλιά από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Με δυο γκολ με το κεφάλι οι νερατζούρι διατηρούν το πάνω χέρι στη μάχη για την τρίτη θέση, ενώ ρίχνουν κλεφτές ματιές και στη δεύτερη καθώς η απόσταση από τη Λάτσιο είναι τέσσερις βαθμοί.

ΠΑΡΜΑ (Ρομπέρτο Ντ' Αβέρσα): Σέπε, Λαουρίνι (87' Νταρμιάν), Ντέρμακου (77' Ρετζίνι), Άλβες, Γκαλιόλο (46' Πετσέλα), Κούτσκα, Σκοτσαρέλα (55' Ερνάνι), Κούρτιτς, Κολουσέβσκι, Κορνέλιους, Ζερβινιό (86' Μπρούγκμαν).

ΙΝΤΕΡ (Αντόνιο Κόντε): Χαντάνοβιτς, Καντρέβα (69' Μόουζες), Γκοδίν (73' Μπαστόνι), Ντε Φράι, Ντ' Αμπρόζιο, Μπιράγκι (69' ΜΓιανγκ), Μπαρέλα, Γκαλιαρντίνι, Έρικσεν (69' Σάντσες), Λουκακού, Μαρτίνες (89' Μπόρχα Βαλέρο).

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 28ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 26 Ιουνίου

Γιουβέντους - Λέτσε 4-0 (53' Ντιμπάλα, 62' πεν. Ρονάλντο, 83' Ιγκουαΐν, 85' Ντε Λιχτ)

Σάββατο 27 Ιουνίου

Μπρέσια - Τζένοα 2-2 (10' Ντοναρούμα, 13' Σεμπρίνι / 38' πεν. Φάλκε, 70' πεν. Πιναμόντι)

Κάλιαρι - Τορίνο 4-2 (12' Ναντέζ, 17' Σιμεόνε, 46' Ναϊνγκολάν, 68' πεν. Πέδρο / 60' Μπρέμερ, 66' Μπελότι)

Λάτσιο - Φιορεντίνα 2-1 (67' πεν. Ιμόμπιλε, 83' Λουίς Αλμπέρτο / 25' Ριμπερί)

Κυριακή 28 Ιουνίου

Μίλαν - Ρόμα 2-0 (76' Ρέμπιτς, 89' Χακάν Τσαλχάνογλου)

Νάπολι - ΣΠΑΛ 3-1 (4' Μέρτενς, 36' Καγεχόν, 78' Γιουνές / 29' Πετάνια)

Σαμπντόρια - Μπολόνια 1-2 (88' Μπονατσόλι / 70' πεν. Μπάροου, 75' Ορσολίνι)

Σασουόλο - Βερόνα 3-3 (53', 77' Μπόγκα, 90+7' Ροζέριο / 51' Λάζοβιτς, 57' Στεπίνσκι, 68' Πεσίνα)

Ουντινέζε - Αταλάντα 2-3 (31', 87' Λαζάνια / 9' Σαπάτα, 71', 79' Μουριέλ)

Πάρμα - Ίντερ 1-2 (15' Ζερβινιό / 84' Ντε Φράι, 87' Μπαστόνι)