SERIE A

Ουντινέζε - Γιουβέντους 2-1: Με ανατροπή καθυστέρησε τον τίτλο των μπιανκονέρι

Udinense's Ilija Nestorovski, left, celebrates with his teammate Stefano Okaka after scoring his side's first goal during a Serie A Soccer match between Udinese and Juventus, in Udine, Italy, Thursday, July 23, 2020. (Andrea Bessanutti/LaPresse via AP) AP

Η Γιουβέντους δεν κατάφερε να περάσει νικηφόρα από την έδρα της Ουντινέζε, ηττήθηκε 2-1 από τους μαχητικούς γηπεδούχους και έτσι έχασε την ευκαιρία να κλειδώσει από την Πέμπτη (23/7) το πρωτάθλημα της Serie A.

Η Γιουβέντους ήθελε το τρίποντο κόντρα στην Ουντινέζε για να πανηγυρίσει την εξασφάλιση του τίτλου τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε της Serie A. Οι Μπιανκονέρι όχι μόνο δεν κέρδισαν, αλλά έχασαν με 2-1 την μάχη της Dacia Arena. Τα γκολ πέτυχαν στο δεύτερο μέρος οι Νεστορόβσκι (52') και Φοφανά (90+2') ως απάντηση στο τέρμα του Ντε Λιχτ στο 42ο λεπτό.

Με αυτό τον τρόπο η διαφορά των μπιανκονέρι από την δεύτερη Αταλάντα έμεινε στο +6, ενώ η Ουντινέζε πήρε ανάσα στον αγώνα που κάνει για τη σωτηρία της, αφού αύξησε στους επτά πόντους τη διαφορά της από την επικίνδυνη ζώνη.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Από τα πρώτα λεπτά του πρώτου μέρους η Γιουβέντους μπήκε με διάθεση να πιέσει και να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα. Ωστόσο, η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήταν για την Ουντινέζε. Στο 8' οι γηπεδούχοι έβγαλαν μία σέντρα, ο Ντανίλο έκανε κεφαλιά προς τα πίσω με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι. Στο 13ο λεπτό ήταν σειρά της Ουντινέζε να φτάσει κοντά στο αυτογκόλ. Έγινε ένα γύρισμα προς τον Μούσο, ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων δεν υπολόγισε καλά το κοντρόλ του και ευτυχώς γι' αυτόν η μπάλα πέρασε κόρνερ.

Η Ουντινέζε ήταν καλά οργανωμένη στα μετόπισθεν, ενώ οι μπιανκονέρι δεν έβρισκαν λύσεις με την μεσαία γραμμή τους να υπολειτουργεί και την μπάλα να φτάνει δύσκολα στους επιθετικούς. Επίσης η ομάδα του Γκότι ήταν ιδιαίτερα μαχητική και φρόντιζε να τρέχει στην κόντρα, όταν της δινόταν η ευκαιρία.

Τελικά, τον "γόρδιο δεσμό" έσπασε στο 42ο λεπτό ένας αμυντικός για τη Γιουβέντους. Συγκεκριμένα ο Ματάις Ντε Λιχτ έκανε ένα ξερό σουτ από μακριά και η μπάλα κατέληξε στην εστία του Μουσό. Με αυτό τον τρόπο οι παίκτες του Μαουρίτσιο Σάρι γύρισαν στα αποδυτήρια με το προβάδισμα ενός γκολ.

Tα προβλήματα που είχε η Γιουβέντους στο πρώτο μέρος δεν εξαφανίστηκαν στο δεύτερο. Μπορεί στο 49' οι μπιανκονέρι να απείλησαν με τον Ντιμπάλα, όμως στο 52' ήρθε η ισοφάριση.

Η Ουντινέζε κράτησε μπάλα, έχτισε με υπομονή την επίθεση της, ο Σέμα έβγαλε σέντρα από τα αριστερά και με όμορφη κεφαλιά - ψαράκι ο Νεστορόβσκι έκανε το 1-1. Από εκεί και ύστερα, η Γιουβέντους προσπάθησε να γίνει απειλητική δίχως αποτέλεσμα με αποτέλεσμα ο Σάρι να περνάει Ντόουγκλας Κόστα και Ματουιντί στον αγωνιστικό χώρο για να διορθώσει τα κακώς κείμενα.

Πάντως οι γηπεδούχοι έμοιαζαν πιο επικίνδυνοι εκμεταλλευόμενοι τους κενούς χώρους στην κόντρα επίθεση. Όσο κυλούσαν τα λεπτά, η Γιουβέντους είχε την κατοχή, αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει την άμυνα της Ουντινέζε και έψαχνε λύση με μακρινά σουτ.

Οι γηπεδούχοι να προσπαθούν να πιέσουν ψηλά για να εκμεταλλευτούν λάθη προς το τέλος του ματς. Τελικά, κατάφεραν να πετύχουν την ανατροπή με τον Φοφανά στο 90+2' να βρίσκεται απέναντι από τον Σέζνι και να γράφει το 2-1 ολοκληρώνοντας μία πολύ δυνατή εμφάνιση.

Ουντινέζε (Γκότι): Μούσο, Ζέγκελαρ (69' Στρίγκερ-Λάρσεν), Νόιτνικ, Μπεκιάο (90+4' Ντε Μάιο), Εκόνγκ, Σέμα, Φοφανά, Ντε Πολ, Τερ Άβεστ (78' Σαμίρ), Οκακά, Νεστορόβσκι

Γιουβέντους (Σάρι):Σέζνι, Ντανίλο (75' Κουαδράδο), Ρουγκάνι, Ντε Λιχτ, Σάντρο, Ράμζεϊ (60' Ματουιντί), Μπέτανκουρ, Ραμπιό, Μπερναρντέσκι (60' Κόστα), Ντιμπάλα, Ρονάλντο

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 35ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Τρίτη 21 Ιουλίου

Αταλάντα - Μπολόνια 1-0 (62' Μουριέλ)

Σασουόλο - Μίλαν 1-2 (42' πεν. Καπούτο / 19' 45+2' Ιμπραχίμοβιτς)

Τετάρτη 22 Ιουλίου

Πάρμα - Νάπολι 2-1 (45' πεν. Καπράρι, 87' Κουλουσέβσκι / 54' πεν. Ινσίνιε)

Ίντερ - Φιορεντίνα 0-0

Λέτσε - Μπρέσια 3-1 (22' 32' Λαπαντούλα, 70' Σαπονάρα / 63' Ντεσένα)

ΣΠΑΛ - Ρόμα 1-6 (24' Τσέρι / 10' Κάλινιτς, 38' Κάρλες Πέρεθ, 47' Κολάροφ, 52' 75' Μπρούνο Πέρες, 90' Τζανιόλο)

Σαμπντόρια - Τζένοα 1-2 (32' Γκαμπιαντίνι / 22' πεν. Κρίσιτο, 72' Λεράγκερ)

Τορίνο - Βερόνα 1-1 (67' Τζάτζα / 56' πεν. Μπορίνι)