SERIE A

Ο Μπάκα λύτρωσε τη Μίλαν

Ξανά με άγχος νίκησε στην έδρα της η Μίλαν, αυτήν την φορά με 3-2 την Παλέρμο, η οποία ισοφάρισε δύο φορές με τον Χίλιεμαρκ. Δύο γκολ ο Μπάκα, ένα με φάουλ ο Μποναβεντούρα (videos)

Η Μίλαν νίκησε με 3-2 την Παλέρμο στο "Σαν Σίρο", έχοντας πρωταγωνιστή τον Κάρλος Μπάκα, ο οποίος για πρώτη φορά πέτυχε δύο γκολ σε ένα ματς με την φανέλα της νέας του ομάδας.

Δύο φορές προηγήθηκαν οι "ροσονέρι", την δεύτερη με απευθείας εκτέλεση του Τζάκομο Μποαβεντούρα, ενώ και τις δύο φορές αυτός που ισοφάρισε ήταν ο νεαρός Σουηδός, Όσκαρ Χίλιεμαρκ.

Η δεύτερη ισοφάριση ήταν στο 72ο λεπτό από πάσα του Αλμπέρτο Τζιλαρντίνο, όμως μόλις 3 λεπτά αργότερα ο Μπάκα με κεφαλιά από σέντρα του Κούτσκα έβαλε τις... καρδιές των οπαδών της Μίλαν στην θέση τους.

Δύο νίκες εντός και δύο ήττες εκτός για την Μίλαν φέτος, η οποία έχει αρκετά προβλήματα και στο κέντρο και στην άμυνα.

ΜΙΛΑΝ: Ντιέγκο Λόπεθ, Αμπάτε (18' Καλάμπρια), Σαπάτα, Ρομανιόλι, Ντε Σίλιο, Μοντολίβο, Κούτσκα, Μποναβεντούρα, Χόντα (79' Πόλι), Μπάκα, Λουίζ Αντριάνο (70' Μπαλοτέλι).

ΠΑΛΕΡΜΟ: Σορεντίνο, Στρούνα, Τζανκάρλο Γκονσάλες, Ελ Καουταρί, Λαζάρ, Γιάγιαλο, Χίλιεμαρκ (89' Ριγκόνι), Τσότσεφ, Φράνκο Βάσκες, Τζούρτζεβιτς (56' Τζιλαρντίνο), Κουάισον (70' Τραϊκόβσκι).

* για την αποβολή του Παναγιώτη Κονέ και την ήττα της Ουντινέζε, διαβάστε ΕΔΩ

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Ουντινέζε - Έμπολι 1-2 (19' Ντουβάν Σαπάτα / 73' Παρέδες, 92' Μακαρόνε)

Μίλαν - Παλέρμο 3-2 (21' και 75' Μπάκα, 40' Μποναβεντούρα / 32' και 72' Χίλιεμαρκ)