SERIE A

Ο Μιχάιλοβιτς "σκότωσε" την πρώην

Η Τορίνο του Σίνισα Μιχάιλοβιτς νίκησε τη Λάτσιο του πρώην συμπαίκτη του, Σιμόνε Ιντζάγκι, μέσα στο "Ολίμπικο" και την άφησε πίσω στη μάχη του Champions League.

Μετά από ένα ημίχρονο που πέρασε ανεκμετάλλευτο και από τις δύο ομάδες, Λάτσιο και Τορίνο προσέφεραν πλούσιο θέαμα στο 2ο μέρος, τέσσερα γκολ και τον Σίνισα Μιχάιλοβιτς να πανηγυρίζει απέναντι στην πρώην ομάδα του και τον πρώην συμπαίκτη του τη νίκη με 3-1.

Ο Άλεξ Μπερενγκέρ έδωσε προβάδισμα στην "γκρανάτα" με ένα εκπληκτικό γκολ με σουτ εκτός περιοχής στο 54', με τον Τόμας Ρινκόν να διπλασιάζει τα τέρματα των φιλοξενουμένων δέκα λεπτά αργότερα.

Ο Λουίς Αλμπέρτο μείωσε για την ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι, ο οποίος είχε κάνει και τις τρεις αλλαγές πριν από το 1-2 (μέσα οι Φελίπε Άντερσον, Ντούσαν Μπάστα και Φελίπε Καϊσέδο).

Η βραδιά, όμως, ανήκε στην Τορίνο, που σημείωσε και τρίτο τέρμα με τον Σιμόνε Εντέρα λίγο αργότερα και ανάγκασε τη Λάτσιο να μείνει για τέταρτο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη σε αυτό το γήπεδο (το ένα παιχνίδι στο "εκτός έδρας" ντέρμπι με τη Ρόμα).

ΛΑΤΣΙΟ: Στρακόσα, Μπάστος (55' Μπάστα), Ντε Φράι, Ράντου, Μάρουσιτς (55' Άντερσον), Πάρντο, Λούκας (58' Καϊσέδο), Μιλίνκοβιτς Σάβιτς, Λούλιτς, Αλμπέρτο, Ιμόμπιλε

ΤΟΡΙΝΟ: Σίριγκου, Ντε Σιλβέστρι, Ενκουλού, Μπουρδίσο, Μολινάρο, Ρινκόν (85' Ακουά), Βαλντιφιόρι, Μπαζέλι (75' Όμπι), Φαλκέ (70' Εντέρα), Μπελότι, Μπερενγκέρ

*κόκκινη 45+1' Ιμόμπιλε

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Κάλιαρι - Σαμπντόρια 2-2 (56' Ντιέγκο Φαρίας, 60' Παβολέτι / 11' και 19' Κουαλιαρέλα)

Γιουβέντους - Ίντερ 0-0

Κυριακή

Κιέβο - Ρόμα 0-0

Νάπολι - Φιορεντίνα 0-0

ΣΠΑΛ - Βερόνα 2-2 (86' Παλόσκι, 88' πέν. Αντενούτσι / 55' πέν. Τσέρτσι, 69' Μαρτίν Κάσερες)

Ουντινέζε - Μπενεβέντο 2-0 (5' Μπάρακ, 41' Λαζάνια)

Σασουόλο - Κροτόνε 2-1 (49' Γκολντανίγκα, 61' Πολιτάνο / 66' αυτ. Ατσέρμπι)

Μίλαν - Μπολόνια 2-1 (10' και 76' Μποναβεντούρα / 23' Βέρντι)

Δευτέρα

Λάτσιο - Τορίνο 1-3 (69' Αλμπέρτο / 54' Μπερενγκέρ, 64' Ρινκόν, 73' Εντέρα)

****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται κλήρωση (αν κρίνεται σημαντική θέση)