SERIE A

Ο Καρνέζης το μηδέν, η Νάπολι τη νίκη

AP PHOTO/ANTONIO CALANNI

Η Νάπολι επικράτησε με 1-0 της Φιορεντίνα στο μεγάλο παιχνίδι του Σαββάτου στη Serie A, με τον Ορέστη Καρνέζη βασικό.

Η Νάπολι πίεσε, πάλεψε, σούταρε, μόχθησε και τελικά κατάφερε να πάρει μία δύσκολη, όσο και δίκαιη νίκη απέναντι στη Φιορεντίνα για την 4η αγωνιστική της Serie A. Το τελικό 1-0 οφείλεται στο γκολ του Λορέντζο Ινσίνιε στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, αλλά και στον Ορέστη Καρνέζη που επέστρεψε στο βασικό σχήμα, με τον Νταβίντ Οσπίνα να μένει στον πάγκο.

Το 1ο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται και να παρουσιάζουν μόνο μία καλή στιγμή. Από τη μία ο Ινσίνιε, από την άλλη ο Φεντερίκο Κιέζα απέτυχαν να σκοράρουν από νωρίς και η δράση μεταφέρθηκε στο 2ο ημίχρονο.

Ο Κάρλο Αντσελότι έβαλε τον Αρκάντιους Μίλικ στο 57' και λίγο αργότερα πρόσθεσε τον Αντάμ Ουνάς στην επιθετική λειτουργία. Στον αντίποδα, ο Στεφάνο Πιόλι άλλαξε το κέντρο του και τους Ζέρσον και Ζορντάν Βερτού με τους Μπριάν Νταμπό και Εντιμίλσον Φερνάντες. Νικητής αποδείχθηκε ο πρώτος, αφού μετά από τις αλλαγές η Φιορεντίνα οπιισθοχώρησε ανεξήγητα και όσο αύξανε η πίεση των "παρτενοπέι", τόσο πιο κοντά στο γκολ έφταναν.

Στο 79ο λεπτό, ο Μίλικ βρήκε με ωραία πάσα τον Ινσίνιε στην περιοχή κι αυτός κατάφερε να στρίψει το σώμα του και να σκοράρει για 50ή φορά σε 209 αγώνες (έχει και 50 ασίστ) με τη φανέλα της Νάπολι. Αυτό το τέρμα ήταν αρκετό για να της δώσει τη νίκη και να πιάσει στην κορυφή τη Γιουβέντους, με παιχνίδι περισσότερο.

ΝΑΠΟΛΙ (4-3-3): Καρνέζης, Ισάι, Μακσίμοβιτς, Κουλιμπαλί, Ρούι, Αλάν, Χάμσικ, Ζιελίνσκι, Καγεχόν (70' Ουνάς), Μέρτενς (57' Μίλικ), Ινσίνιε (82' Ρογκ)

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ (4-3-3): Ντραγκόβσκι, Μιλένκοβιτς, Πεζέλα, Ούγκο, Μπιράγκι, Μπενάσι (80' Πιάτσα), Βερτού (64' Φερνάντες), Ζέρσον (60' Νταμπό), Κιέζα, Σιμεόνε, Ισερίκ

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου 2018

Ίντερ - Πάρμα 0-1 (79' Ντιμάρκο)

Νάπολι - Φιορεντίνα 1-0 (79' Ινσίνιε)

Φροζινόνε - Σαμπντόρια 0-5 (10' Κουαλιαρέλα, 47' Καπράρι, 54', 86' Ντεφρέλ, 83' πέν. Κοβνάτσκι)