SERIE A

Νίκη επί της ΣΠΑΛ των 10 παικτών για Ρόμα

Roma's Lorenzo Pellegrini, third from right, celebrates with teammates after scoring his side's third goal during an Italian Serie A soccer match between AS Roma and Spal, at the Olympic stadium in Rome, Friday, Dec. 1st, 2017. (AP Photo/Gregorio Borgia) AP PHOTO/GREGORIO BORGIA

Η Ρόμα υπέταξε άνετα τη ΣΠΑΛ που αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 9', με τον Κώστα Μανωλά να επιστρέφει στην ενδεκάδα των "τζιαλορόσι".

Με τον Κώστα Μανωλά να επιστρέφει στην ενδεκάδα μετά από τη συμφωνία του για νέο συμβόλαιο και τον Εουζέμπιο ντι Φραντσέσκο να συνεχίζει το rotation, η Ρόμα επικράτησε άνετα με 3-1 επί της ΣΠΑΛ, η οποία αγωνίστηκε σχεδόν για 90 λεπτά με παίκτη λιγότερο.

Μόλις στο 9ο λεπτό ο Φελίπε αποβλήθηκε μετά από χρήση VAR για φάουλ στον Έντιν Τζέκο που βρισκόταν σε προφανή θέση για γκολ και το έργο των "τζιαλορόσι" έγινε εξ αρχής εύκολο. Στο 19', ο Βόσνιος σημείωσε το πολυπόθητο τέρμα και από εκεί και πέρα, όλα κύλησαν στο αυλάκι.

Ο Κέβιν Στρούτμαν διπλασίασε τα γκολ πριν από την ανάπαυλα, ο Λορέντζο Πελεγκρίνι έκανε το 3-0 στο 53' και δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι. Ο Φεντερίκο Βιβιάνι το εκτέλεσε εύστοχα, ο διαιτητής έδωσε επανάληψη, ο Ιταλός δοκίμασε "Πανένκα", ο Άλισον απέκρουσε, αλλά στο ριμπάουντ έγινε το 3-1, που ήταν και το τελικό σκορ.

Οι "νεοφώτιστοι", με τον Μάριο Οικονόμου να μένει στον πάγκο, δεν είχαν αντοχές για να αντεπιτεθούν ωστόσο η προσπάθειά τους αναγνωρίστηκε από τον Λεονάρντο Σέμπλιτσι που μάζεψε τους παίκτες στο κέντρο του γηπέδου μετά από το τέλος του αγώνα και τους χειροκρότησε, όπως και οι φίλαθλοί τους στις εξέδρες.

ΡΟΜΑ: Άλισον, Φλορέντζι, Μανωλάς, Ζεζούς, Κολάροβ (75' Έμερσον), Πελεγκρίνι, Γκοναλόν (61' Ζέρσον), Στρούτμαν, Ουντέρ (64' Σικ), Τζέκο, Ελ Σαραουί

ΣΠΑΛ: Γκομίς, Κρεμονέζι, Βικάρι, Φελίπε, Λάτσαρι, Γκράσι (70' Σκιαβόν), Βιβιάνι, Ρίτσο, Ματιέλο, Μπονατσόλι (20' Μόρα), Παλόσκι (78' Μποριέλο)

* κόκκινη 9' Φελίπε

** χαμένο πέναλτι 55' Βιβιάνι (σκόραρε με το ριμπάουντ)

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Ρόμα - ΣΠΑΛ 3-1 (19' Τζέκο, 32' Στρούτμαν, 53' Πελεγκρίνι / 55' Βιβιάνι)

****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται κλήρωση (αν κρίνεται σημαντική θέση)