SERIE A

Μπολόνια - Μίλαν 2-3: Μακριά από το Σαν Σίρο καλύτερα

AC Milan's Krzysztof Piatek, left, celebrates his goal with teammates during a Serie A soccer match between AC Milan and Lecce, at the San Siro stadium in Milan, Italy, Sunday, Oct.20, 2019. (AP Photo/Luca Bruno) AP

Η Μίλαν πέρασε από την Μπολόνια, επικράτησε με 3-2 των ροσομπλού για τη δεύτερη διαδοχική εκτός έδρας νίκη και αναρριχήθηκε στην ένατη θέση της Serie A.

Στο Ένιο Ταρντίνι την περασμένη Κυριακή κόντρα στην Πάρμα έδειξε σημάδια ζωής. Στο Ρενάτο Νταλ' Άρα αυτή την Κυριακή κόντρα στην Μπολόνια τα επιβεβαίωσε.

Η Μίλαν επικράτησε με 3-2 των ροσομπλού και αναρριχήθηκε στην ένατη θέση της Serie A. O Κριστόφ Πιάτεκ περισσότερο βούτηξε παρά... ανατράπηκε καθώς έμπαινε στην περιοχή, κέρδισε το πέναλτι, το εκτέλεση, ήταν εύστοχος κι άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό.

Ο Τεό Ερναντέζ βρέθηκε στην πλάτη των γηπεδούχων και με ωραίο τελείωμα μετά τη φανταστική κάθετη του Σούσο διεύρυνε το προβάδισμα της ομάδας του Μιλάνο. Στο 40ό λεπτό σκόραρε ξανά, αλλά σε λάθος εστία.

Στην προσπάθειά του ν' απομακρύνει, ανάγκασε τον Ντοναρούμα να μαζέψει την μπάλα από τα δίχτυα της εστίας που υπερασπίστηκε. Λίγα δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μποναβεντούρα με εξαιρετικό σουτ με το αριστερό εκτός περιοχής έκανε το 1-3.

Το τελικό σκορ (2-3) διαμόρφωσε ο Σανσόνε με εκτέλεση πέναλτι στο 84ο λεπτό. Οι παίκτες του Σίνισα Μιχάιλοβιτς (ήταν στον πάγκο) άγχωσαν τη Μίλαν, αλλά τίποτα περισσότερο.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 15ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΗΣ SERIE A:

Παρασκευή 6 Δεκεμβρίου

Ίντερ - Ρόμα 0-0

Σάββατο 7 Δεκεμβρίου

Αταλάντα - Βερόνα 3-2 (44' Μαλινόβσκι, 64' πεν. Μουριέλ, 90+3' Τζιμιστί / 23' 57' Ντι Κάρμινε)

Ουντινέζε - Νάπολι 1-1 (32' Λαζάνια / 69' Ζιελίνσκι)

Λάτσιο - Γιουβέντους 3-1 (45+1' Λουίς Φελίπε, 74' Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 90+5' Καϊσέδο / 25' Κριστιάνο Ρονάλντο)

Κυριακή 8 Δεκεμβρίου

Λέτσε - Τζένοα 2-2 (60' Φάλκο, 70' Ταμπανέλι / 31' Πάντεβ, 45+5' πεν. Κρίσιτο)

Σασουόλο - Κάλιαρι 2-2 (7' Μπεράρντι, 36' Τζούρισιτς / 51' Πέδρο, 90' Ραγκάτζου)

ΣΠΑΛ - Μπρέσια 0-1 (54' Μπαλοτέλι)

Τορίνο - Φιορεντίνα 2-1 (22' Τζάτζα, 72' Ανσάλντι / 90+1' Κάσερες)

Σαμπντόρια - Πάρμα 0-1 (21' Κούτσκα)

Μπολόνια - Μίλαν 2-3 (40' αυτ. Τεό Ερναντέζ, 84' πεν. Σανσόνε / 15' πεν. Πιάτεκ, 32' Τεό Ερναντέζ, 46' Μποναβεντούρα)