ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Μίλαν - Κιέβο 3-1: Σούσο σέρβιρε, Ιγκουαΐν εκτελούσε

AC Milan's Gonzalo Higuain celebrates after scoring his side's opening goal during the Serie A soccer match between AC Milan and Chievo Verona at the San Siro Stadium, in Milan, Italy, Sunday, Oct. 7, 2018. (AP Photo/Antonio Calanni) AP

Η Μίλαν νίκησε 3-1 την Κιέβο στο "San Sirο" με τον Ιγκουαΐν να πετυχαίνει δύο γκολ από ισάριθμες ασίστ του Σούσο. Ο Μποναβεντούρα το τρίτο γκολ των "ροσονέρι". Με Ιμόμπιλε η Λάτσιο 1-0 τη Φιορεντίνα. (VIDEO)

Την τρίτη της νίκη και δεύτερη διαδοχική στην τρέχουσα σεζόν της Serie A πέτυχε η Μίλαν, καθώς μετά τη μεσοβδόμαδη επί του Ολυμπιακού για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Europa League, νίκησε στο "San Siro" τη Μίλαν για την 8η αγωνιστική της Serie A.

Πρωταγωνιστές για τους "ροσονέρι" οι Σούσο και Γκονσάλο Ιγκουαΐν. Ο Ισπανός έδινε ασίστ κι ο Αργεντινός σκόραρε. Η ομάδα του Μιλάνου άνοιξε το σκορ στο 28ο λεπτό, όταν έπειτα από σύγχυση στην άμυνα των "τζαλομπλού" ο Σούσο γύρισε από δεξιά κι ο "Πίτιτα" έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ίδιοι πρωταγωνιστές με την ίδια σειρά και στο 34ο λεπτό. Ο Ισπανός έβγαλε φοβερή κάθετη, ο Ιγκουαΐν νίκησε στο τετ-α-τετ τον πρώην γκολκίπερ της ΑΕΚ, Στέφανο Σορεντίνο.

Καθώς η ομάδα από τη Βερόνα αδυνατούσε ν' αντιδράσει, ήλθε και το τρίτο γκολ για τους γηπεδούχους. Στο 56', ο Μποναβεντούρα έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα.

Το μόνο που κατάφεραν οι "τζαλομπλού" ήταν να μειώσουν. Ο Πελισιέ στο 63ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό σκορ για την ομάδα από τη Βερόνα.

Το γκολ του Τσίρο Ιμόμπιλε αρκούσε για να πάρει τη νίκη η Λάτσιο κόντρα στη Φιορεντίνα. Οι "τσελέστι" άφησαν πίσω τους την ήττα από τη Ρόμα στο ντέρμπι της πόλης την προηγούμενη αγωνιστική κι επέστρεψαν στις νίκες, αποδεικνύοντας τις υψηλές βλέψεις που έχουν για την τρέχουσα σεζόν.

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Αμπάτε, Μουσάτσιο, Σαπάτα, Ροντρίγκεθ (87' Λασάλτ), Κεσιέ, Μπίγλια, Μποναβεντούρα (76' Κουτρόνε), Σούσο (90' Καστιγιέχο), Ιγκουαΐν, Τσαλχάνογλου.

ΚΙΕΒΟ: Σορεντίνο, Ντεπάολι, Ροζετίνι, Μπάνι, Μπάρμπα, Μπίρσα, Ριγκόνι (89' Κιγίν), Ραντοβάνοβιτς, Λερί (78' Λεροσίνκι), Στεπίνσκι, Πελισιέ (67' Πουτσαρέλι).

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Γκολίνι, Χάτεμπουρ, Ραφαέλ Τολόι, Παλομίνο, Μασιέλο, Καστάν, Ντε Ρουν, Πάσαλιτς, Πάπου Γκόμες, Σαπάτα.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Αουντέρο, Μπερεσίνσκι, Τονέλι, Άντερσεν, Μούρου, Λινέτι, Έκνταλ, Πρατ, Καπράρι, Ντεφρέλ, Κουαλιαρέλα.

ΛΑΤΣΙΟ: Στρακόσα, Παρόλο, Ουάλας (57' Ράμος), Ατσέρμπι, Ράντου, Λούλιτς, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Μάρουσιτς, Λούκας Λέιβα, Ιμόμπιλε (85' Μπεσίσα), Καϊσέδο (53' Κορέα).

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Λαφόν, Μιλένκοβιτς, Πεσέλα, Ούγκο, Μπιράγκι, Μπενάσι (46' Φερνάντες), Βερτού, Ζέρσον (64' Εϊσερίκ), Κιέζα, Σιμεόνε, Πιάτσα (80' Σοτίλ).

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 8ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 5 Οκτωβρίου

Τορίνο - Φροζινόνε 3-2 (20' Ρινκόν, 46' Μπαζέλι, 71' Μπερενγκέρ / 58' Γκολντανίγκα, 64' Τσάνο)