SERIE A

Μίλαν - Γιουβέντους 4-2: Ροσονέρο άθλος με αδιανόητη ανατροπή

AP PHOTO/ANTONIO CALANNI

Η Μίλαν πέτυχε τρία γκολ μέσα σε πέντε λεπτά και πανηγύρισε τρομερή ανατροπή κόντρα στην Γιουβέντους (4-2) κάνοντας ένα γιγάντιο άλμα για έξοδο στην Ευρώπη!

Απίστευτο ματς έλαβε χώρα στο "Σαν Σίρο" το βράδυ της Τρίτης (7/7) για την 31η αγωνιστική της Serie A! Μετά από ένα στείρο πρώτο 45λεπτο στο ντέρμπι μεταξύ της Μίλαν και της Γιουβέντους, η βέκια σινιόρα έκανε το 2-0 σε χρόνο dt με τους Ραμπιό και Ρονάλντο, όμως εκεί που ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει το σκουντέτο φτάνοντας τη διαφορά από την Λάτσιο στους 10 πόντους, ήρθε μία εξωπραγματική ανατροπή.

Η Μίλαν δεν το έβαλε κάτω και γύρισε τούμπα το ματς με τρία γκολ μέσα σε πέντε λεπτά με τους Ιμπραχίμοβιτς (πέναλτι), Κεσιέ και Λεάο, ενώ ο Ρέμπιτς στο 80' έβαλε το κερασάκι στην τούρτα γράφοντας το τελικό 4-2 στο 80'.

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή ήταν η πρώτη νίκη στην προπονητική καριέρα του Στέφανο Πιόλι απέναντι στην Γιουβέντους μετά από 3 ισοπαλιες και 11 ήττες, με τους μπιανκονέρι να πέφτουν στο καναβάτσο από τους Μιλανέζους μετά από 13 επιτυχίες που είχαν στα προηγούμενα 14 παιχνίδια απέναντί τους.

SPADA/LAPRESSE VIA AP

ΤΟ ΜΑΤΣ

Το πρώτο 45λεπτο στο ντέρμπι της Μίλαν με την Γιουβέντους πέρασε σχεδόν απαρατήρητο από όλους, έχοντας ελάχιστες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες και με τους αμυντικούς των δύο ομάδων να παίρνουν άριστα σε αντίθεση με τους επιθετικούς που πήραν πολύ χαμηλό βαθμό.

Ωστόσο, στο δεύτερο 45λεπτο τα πάντα άλλαξαν, ο ρυθμός έγινε πιο γρήγορος, οι άμυνες άρχισαν να κάνουν λάθη όταν δεχόντουσαν πίεση και οι μεσοεπιθετικοί των δύο ομάδων οργίασαν.

Ο Ραμπιό ήταν ο πρώτος που έσυρε το χορό κάνοντας το 1-0 για την Γιουβέντους με ένα καταπληκτικό γκολ στο 47', όπου πέρασε τη μισή Μίλαν με κούρσα 40 μέτρων πριν κεραυνοβολήσει τον Ντοναρούμα, ενώ στο 53' ο Ρονάλντο εκμεταλλεύτηκε το μπέρδεμα των κεντρικών αμυντικών των ροσονέρι, Κιάερ και Ρομανιόλι, για να κάνει το 2-0 για την ομάδα του Σάρι με ψύχραιμο πλασέ μέσα από την περιοχή.

(που θα την έφερνε στο +10), όμως τότε η Μίλαν πραγματοποίησε μία από τις πιο εντυπωσιακές ανατροπές στη σύγχρονη ιστορία της Serie A.

Και αυτό γιατί χρειάστηκε μόλις πέντε λεπτά για να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ! Στο 62' ο Ιμπραχίμοβιτς μείωσε σε 2-1 από την άσπρη βούλα (μετά από παράβαση του Μπονούτσι που σταμάτησε τη μπάλα με το χέρι σε προσπάθεια του Ρέμπιτς και "συνελήφθη" από το VAR), στο 66' ο Κεσιέ εκτέλεσε μέσα από την περιοχή τον Στσέσνι ενώ στο 67' ο Λεάο έγραψε το 3-2 με σουτ εντός περιοχής όπου η μπάλα βρήκε στον Ρουγκάνι και άλλαξε πορεία.

Η Γιουβέντους δεν ήξερε πού βρισκόταν και πού πατούσε για περίπου 10 λεπτά και στο 80' ήρθε και νέο στραπάτσο, με τον Σάντρο να κάνει μοιραίο λάθος τροφοδοτώντας τον Μποναβεντούρα εντός της περιοχής της ομάδας του και τον Ιταλό να δίνει ασίστ για τον Ρέμπιτς που εκτέλεσε με άπιαστο σουτ τον Στσέσνι.

Άξιο αναφοράς είναι το γεγονός πως η Μίλαν πέτυχε για πρώτη φορά μετά από τον Μάρτιο του 1989 τέσσερα γκολ σε ματς Serie A κόντρα στην Γιουβέντους (4-0 εκείνο το ματς) ενώ η βέκια σινιόρα δέχτηκε για πρώτη φορά τρία γκολ μέσα σε πέντε λεπτά σε ματς πρωταθλήματος από τον Οκτώβριο του 2013 (αντίπαλος η Φιορεντίνα).

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Κόντι (82' Καλάμπρια), Κιάερ, Ρομανιόλι, Ερναντέζ, Κεσιέ, Μπενασέρ, Σαλεμάεκερς (59' Λεάο), Πακετά (46' Τσαλχάνογλου), Ρέμπιτς (82' Κρούνιτς), Ιμπραχίμοβιτς (67' Μποναβεντούρα)

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Στσέσνι, Κουαδράδο (77' Άλεξ Σάντρο), Ρουγκάνι, Μπονούτσι, Ντανίλο, Μπεντανκούρ (90+4' Μουρατόρε), Πιάνιτς (69' Ράμσεϊ), Ραμπιό (69' Ματουιντί), Μπερναρντέσκι, Ιγκουαΐν (69' Ντάγκλας Κόστα), Ρονάλντο

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 31ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Τρίτη 7 Ιουλίου

Λέτσε - Λάτσιο 2-1 (30' Μπαμπακάρ, 47' Λουτσόνι / 5' Καϊσέδο)

Μίλαν - Γιουβέντους 4-2 (62' πεν. Ιμπραχίμοβιτς, 66' Κεσιέ, 67' Λεάο, 80' Ρέμπιτς / 47' Ραμπιό, 53' Ρονάλντο)