ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Μίλαν - Αταλάντα 2-2: "Σοκ" στο 91' για τους "ροσονέρι"

Atalanta's Emiliano Rigoni, left, scores his side's 2-2 equalizer during a Serie A soccer match between AC Milan and Atalanta, at the San Siro stadium in Milan, Italy, Sunday, Sept. 23, 2018. (AP Photo/Luca Bruno) AP

Η Μίλαν κρατούσε τη νίκη, αλλά το γκολ του Ριγκόνι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε την Αταλάντα το βαθμό της ισοπαλίας (2-2) κι άφησε τους "ροσονέρι" για δεύτερο διαδοχικό ματς χωρίς "τρίποντο".

Χωρίς νίκη για δεύτερο διαδοχικό ματς έμεινε η Μίλαν, καθώς την προηγούμενη εβδομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη με την Κάλιαρι στη Σαρδηνία. Αυτήν την Κυριακή (23/9) υποδέχθηκε την Αταλάντα στο "San Siro", κρατούσε τη νίκη, αλλά δέχθηκε την ισοφάριση (2-2) από τον Ριγκόνι στις καθυστερήσεις.

Ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν άνοιξε με εξαιρετικό τελείωμα στην κίνηση το σκορ για την αντίπαλο του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League δύο λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης, αποτέλεσμα με το οποίο τελείωσε το πρώτο ημίχρονο.

Ο συμπατριώτης του "Πιπίτα", Πάπου Γκόμες, ισοφάρισε για την ομάδα από το Μπέργκαμο στο 54ο λεπτό, αλλά οι "ροσονέρι" βρήκαν την απάντηση σχετικά γρήγορα. Το έκαναν με τον Μποναβεντούρα στο 61'. Τις ασίστ και στα δύο γκολ μοίρασε ο Σούσο, ο οποίος έκανε επίδειξη της υψηλής του τεχνικής σε ουκ ολίγες φάσεις.

Κι ενώ όλα έδειχναν επιστροφή στις νίκες για την ομάδα του Μιλάνου, ο Ριγκόνι (πέρασε στον αγωνιστικό χώρο με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου) βρήκε δίχτυα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων κι έδωσε το βαθμό στους "μπεργκαμάσκι".

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Καλάμπρια (67' Αμπάτε), Μουσάκιο, Ρομανιόλι, Ρικάρντο Ροντρίγκεθ, Κεσιέ, Μπίγλια, Μποναβεντούρα (75' Μπακαγιοκό), Σούσο, Ιγκουαΐν, Τσαλχάνογλου (85' Σάμου Καστιγιέχο).

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Γκολίνι, Καστάν, Ραφαέλ Τολόι, Παλομίνο, Μασιέλο, Γκόζενς (75' Ίλιτσιτς), Φρόιλερ, Ντε Ρουν, Πάσαλιτς (46' Ριγκόνι), Πάπου Γκόμες, Μπάροου (46' Σαπάτα).

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή (21/9)

Σασουόλο - Έμπολι 3-1 (13' Μπόατενγκ, 57' Φεράρι, 85' Ντι Φραντσέσκο / 1' Καπούτο)

Σάββατο (22/9)

Πάρμα - Κάλιαρι 2-0 (20' Ινγκλέζε, 47' Ζερβινιό)

Φιορεντίνα - ΣΠΑΛ 3-0 (18' Πιάτσα, 28' Μιλένκοβιτς, 56' Κιέζα)

Σαμπντόρια - Ίντερ 0-1 (90'+4' Μπρόζοβιτς)

Κυριακή (23/9)

Τορίνο - Νάπολι 1-3 (51' Μπελότι / 4', 59' Ινσίνιε, 20' Βέρντι)

Κιέβο - Ουντινέζε 0-2 (76' Ντε Πάουλ, 90'+1' Λαζάνια)

Λάτσιο - Τζένοα 4-1 (7' Φελίπε Καϊσέδο, 23', 89' Ιμόμπιλε, 53' Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς / 46' Πιάτεκ)

Μπολόνια - Ρόμα 2-0 (36' Ματιέλο, 59' Σανταντέρ)

Μίλαν - Αταλάντα 2-2 (2' Ιγκουαΐν, 61' Μποναβεντούρα / 54' Πάπου Γκόμες, 90'+1' Ριγκόνι)

Φροζινόνε - Γιουβέντους (21:30)