SERIE A

Μίλαν - Αταλάντα 1-1: Όρθια και στο Μιλάνο η ομάδα του Γκασπερίνι

AC Milan's Zlatan Ibrahimovic, vie for the ball with Atalanta's Mattia Caldara, right, during the Serie A soccer match between AC Milan and Atalanta at the San Siro stadium, in Milan, Italy, Friday, July 24, 2020. (AP Photo/Antonio Calanni) AP

Η Αταλάντα αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ματς με τη Μίλαν τελικά ισοφάρισε στο 1-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης του Μιλάνου με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν στη δεύτερη θέση.

Ισόπαλη (1-1) έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα στη Μίλαν και την Αταλάντα που άνοιξε την αυλαία της 36ης αγωνιστικής της Serie A. Οι δύο ομάδες έπαιξαν ωραίο ποδόσφαιρο αλλά καμία εκ των δύο δεν μποόρεσε να κερδίσει. Η Αταλάντα είχε χαμένο πέναλτι ενώ η Μίλαν είχε δοκάρι στο δεύτερο 45λεπτο. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα δεν είχαν τον Γκασπερίνι στον πάγκο τους καθώς είχε αποβληθεί στο προηγούμενο παιχνίδι και είδε το ματς από την εξέδρα.

Η Μίλαν άνοιξε το σκορ στο 14' με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ του Τσαλχάνογλου από τα αριστερά με τον μέσο της Μίλαν να στέλνει τη μπάλα στο αριστερό γάμα της εστίας του Γκολίνι. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και κέρδισαν πέναλτι στο 26'. Ο Ντοναρούμα όμως έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνία και κράτησε το 1-0 υπέρ της ομάδας του. Τελικά όμως στο 34' οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το γκολ της ισοφάρισης σε μια αντεπίθεση με τη μπάλα να φτάνει στον Σαπάτα ο οποίος από κοντά πλάσαρε τον Ντοναρούμε για το 1-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι δύο ομάδες πάλεψαν για ένα δεύτερο γκολ αλλά καμία εκ των δύο δεν μπόρεσε να πάρει το προβάδισμα. Τη μεγαλύτερη ευκαιρία την είχαν οι γηπεδούχοι καθώς ο Λεάο ολοκλήρωσε μια αντεπίθεση της Μίλαν στο 80' στέλνοντας τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του γκολκίπερ της Αταλάντα.

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Κιάερ, Γκάμπια, Λασάλτ, Κεσιέ, Μπίλια (61' Κρούνιτς), Σαλαμάκερς (69' Καστιγέχο), Τσαλχάνογλου (61' Μποναβεντούρα), Ρέμπιτς (61' Λεάο), Ιμπραχίμοβιτς

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Γκολίνι, Χατεμπόερ, Τολόι (46' Σουτάλο), Καλντάρα, Τζίμσιτι, Γκόζενς (69' Καστανιέ), Ντε Ρόον, Φρόιλερ (69' Πάσαλιτς), Γκόμες (90' Κόλει), Μαλινόβσκι (57' Μουριέλ), Σαπάτα