SERIE A

Μένει κορυφή η Νάπολι, 2-1 τη Μίλαν

Η Νάπολι δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει 2-1 τη Μίλαν και έτσι παραμένει μόνη στην κορυφή της Serie A. Ο Ρομανιόλι μείωσε στο 91' και μόνο οι καθυστερήσεις είχαν ενδιαφέρον (videos)

Μόνη στην κορυφή της Serie A και μετά την 13η αγωνιστική η Νάπολι, καθώς νίκησε 2-1 τη Μίλαν στο "San Paolo", με σκόρερς τους Ινσίνιε και Ζελίνσκι.

Αυτή ήταν η 6η ήττα των "ροσονέρι" στο πρωτάθλημα, ενώ έχουν 6 νίκες και μία ισοπαλία. Η ομάδα του Μοντέλα έχει χάσει όλα τα ντέρμπι (Ίντερ, Γιουβέντους, Ρόμα, Λάτσιο... βάλτε και τη Σαμπντόρια), ενώ πραγματοποίησε μία ακόμη κακή εμφάνιση.

Είναι χαρακτηριστικό πως στο πρώτο ημίχρονο κανένας παίκτης της Μίλαν δεν ακούμπησε την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή! Το είχε πάθει και στην Αθήνα με την ΑΕΚ, ενώ στο ιταλικό πρωτάθλημα το είχε κάνει μόνο η Μπενεβέντο, σε μία ,ματς μάλιστα, με Γιουβέντους και Νάπολι.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν με το σουτ (στην κίνηση) του Αλέσιο Ρομανιόλι στο 91', δίνοντας ενδιαφέρον στις καθυστερήσεις και βάζοντας τον Ντοναρούμα στην αντίπαλη περιοχή (!), ενώ ο κεντρικός αμυντικός σκόραρε για δεύτερη σερί αγωνιστική!

ΝΑΠΟΛΙ: Ρέινα, Ίσαϊ, Αλμπιόλ, Καλιντού Κουλιμπαλί, Μάριο Ρουί (66' Μάτζο), Ζορζίνιο, Αλάν, Χάμσικ (69' Ζελίνσκι), Καγιεχόν (79' Ρογκ), Ινσίνιε, Μέρτενς.

ΜΙΛΑΝ (3-6-1): Ντοναρούμα, Μουσάκιο, Μπονούτσι, Ρομανιόλι, Κεσιέ, Μοντολίβο (85' Λούκας Μπίγλια), Μπορίνι (85' Αμπάτε), Μποναβεντούρα, Λοκατέλι, Σούσο (45'+3 Αντρέ Σίλβα), Κάλινιτς.

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Ρόμα - Λάτσιο 2-1 (49' πέν. Περότι, 53' Ναϊνγκολάν / 72' πέν. Ιμόμπιλε)

Νάπολι - Μίλαν 2-1 (33' Ινσίνιε, 73' Ζελίνσκι / 91' Ρομανιόλι)

****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται κλήρωση (αν κρίνεται σημαντική θέση)