SERIE A

Με Ντιμπάλα η Γιουβέντους, πέρασε Τζοφ ο Μπουφόν

Ο Ντιμπάλα λύτρωσε τη Γιουβέντους απέναντι στη Σασουόλο, με τη "Γηραιά Κυρία" να νικά με 1-0 και τον Μπουφόν να ξεπερνά Τζοφ και να είναι μια ανάσα από τον Ρόσι σε ρεκόρ απαραβίαστης εστίας. (VIDEO)

Πέρασε πιο δύσκολα ματς, στη Σασουόλο θα "κολλούσε"; Όχι ότι οι "νεροβέρντι" δεν έβαλαν δύσκολα στη "Γηραιά Κυρία".

Και πάλι, όμως, ήρθε ο Πάουλο Ντιμπάλα για να σώσει τη Γιουβέντους. Ο "ζόγια" με εξαιρετική κίνηση και σουτ, νίκησε τον Κονσίλι και "υπέγραψε" τη νίκη της "Γιούβε", η οποία έχει να χάσει σε επίπεδο Serie A από τις 28 Οκτώβρη του 2015 - ως παιχνίδι της μοίρας από τη Σασουόλο - μετρώντας από τότε 18 νίκες και μια ισοπαλία στο ιταλικό πρωτάθλημα.

Από την άλλη η εξαιρετικά φορμαρισμένη το τελευταίο διάστημα, Σασουόλο, υπέστη την πρώτη της ήττα από τις 2 Φλεβάρη, εντός έδρας από τη Ρόμα.

Η Γιουβέντους, λοιπόν, έκανε το χρέος της πριν πάει στο Μόναχο για τη ρεβάνς (2-2 το ματς στο Τορίνο) των "16" του Champions League με αντίπαλο την Μπάγερν, και περιμένει να δει τι θα κάνει η δεύτερη Νάπολι, η οποία φιλοξενείται από την Παλέρμο την Κυριακή.

Ο Τζανλουίτζι Μπουφόν πριν την έναρξη του ματς είχε 842 αγωνιστικά λεπτά χωρίς να έχει δεχτεί γκολ, έσπασε το προσωπικό του ρεκόρ και κυνηγούσε τους Τζίνο Τζοφ (903 λεπτά) και Σεμπαστιάνο Ρόσι (929 λεπτά).

Ο "Τζίτζι" δεν δέχθηκε γκολ ούτε από τη Σασουόλο, ξεπέρασε τον Ντίνο Τζοφ και πλέον απέχει μόλις τρία λεπτά από τον Σεμπαστιάνο Ρόσι, φιλοδοξώντας απέναντι στο τοπικό ντέρμπι με την Τορίνο, να γίνει αυτός ο κάτοχος του ρεκόρ της απαραβίαστης εστίας. Πλέον ο Μπουφόν μετρά 926 λεπτά χωρίς να δεχθεί γκολ με τον Ρόσι να είχε 929 και τον Τζοφ να μένει τρίτος με 903.

Μέχρι και το ματς με την Τορίνο, ο Μπουφόν είναι ήδη κάτοχος απαραβιάστης εστίας, αυτής της Γιουβέντους στη Serie A. Τελευταίο γκολ που είχε δεχθεί, αυτό από τον Αντόνιο Κασάνο στις 10 του περασμένου Γενάρη.

Δέκα συνεχόμενα ματς χωρίς να δεθχεί γκολ έχει, πλέον, η Γιουβέντους και συνεχίζει...

Όσον αφορά στο ματς η Γιουβέντους μπήκε πιο δυνατά με τον Ντιμπάλα από το πρώτο λεπτό, με τον Αλέξ Σάντρο να απειλεί ξανά στο 18ο λεπτό. Στο 36', ο Αργεντινός βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, λύνοντας το "γόρδιο δεσμό" των "νεροβέρντι".

Η Γιουβέντους έκανε διαχείριση δυνάμεων στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Σασουόλο να αναθαρρεί και να απειλεί με τον Σανσόνε στο 75ο λεπτό. Κουαδράδο και Μοράτα "απάντησαν", με τον Σανσόνε να απειλεί ξανά Μπουφόν και Γιουβέντους στο 87ο λεπτό. Σε κάθε περίπτωση, το τελικό 1-0 έμεινε.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Ρουγκάνι, Κεντίρα (72' Πογκμπά), Μαρκίζιο, Ασαμόα, Κουαδράδο, Αλέξ Σάντρο, Ντιμπάλα (80' Μοράτα), Μάντζουκιτς (89' Λίχτσταϊνερ)

ΣΑΣΟΥΟΛΟ: Κονσίλι, Βρσάλικο, Αντέι, Ατσέρμπι, Πελούζο, Μπιοντίνι (69' Πελεγκρίνι), Μανιανέλι, Ντάνκαν, Πολιτάνο (89' Ατζαμπόνγκ), Σανσόνε, Φαλτσινέλι (77' Τρότα)

Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

Παρασκευή

Γιουβέντους - Σασουόλο 1-0 (36' Ντιμπάλα)

20. Βερόνα 18

*στο Champions League οι 3 πρώτοι (προκριματικά ο 3ος)

**στο Europa League ο 4ος και ο 5ος (και ένας από το Coppa Italia)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία πρώτο κριτήριο είναι τα μεταξύ τους ματς και μετά η διαφορά τερμάτων