SERIE A

Λάτσιο - Φιορεντίνα 2-1: Ζωντανή στο κυνήγι της Γιουβέντους

AP PHOTO/RICCARDO DE LUCA

Η Λάτσιο χρειάστηκε να κάνει ανατροπή για να κάμψει με 2-1 την αντίσταση της Φιορεντίνα και μείωσε στους τέσσερις βαθμούς της διαφορά της από την Γιουβέντους.

Την περασμένη Τετάρη (27/6) η Λάτσιο είχε προηγηθεί με δύο γκολ διαφορά στο Μπέργκαμο στα πρώτα 11 λεπτά αλλά το φινάλε την βρήκε να φεύγει με σκυμμένο το κεφάλι από το γήπεδο, καθώς ηττήθηκε με 3-2 από την Αταλάντα.

Κόντρα στην Φιορεντίνα, για την 28η αγωνιστική της Serie A, η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι πρωταγωνίστησε σε παρόμοιο ποδοσφαιρικό έργο, μόνο που αυτή τη φορά είχε το ρόλο του θύτη της ανατροπής και όχι του θύματος.

Με ένα εκπληκτικό γκολ του Φρανκ Ριμπερί στο 25' οι βιόλα έβαλαν δύσκολα στους πρωτευουσιάνους στο "Ολίμπικο" και απείλησαν να τους εκτροχιάσουν από τη μάχη του σκουντέτο δέκα αγωνιστικές πριν τη λήξη του μαραθωνίου, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο ήρθαν τα πάνω κάτω.

Σε εκείνο το λεπτό ο Λουίς Αλμπέρτο έγραψε το τελικό 2-1 με δεξί συρτό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με το φινάλε να βρίσκει την Φιορεντίνα να μένει με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Βλάχοβιτς με κόκκινη κάρτα στο 95' και τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τη νίκη που τους έφερε στο -4 από την κορυφή.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 28ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 26 Ιουνίου

Γιουβέντους - Λέτσε 4-0 (53' Ντιμπάλα, 62' πεν. Ρονάλντο, 83' Ιγκουαΐν, 85' Ντε Λιχτ)

Σάββατο 27 Ιουνίου

Μπρέσια - Τζένοα 2-2 (10' Ντοναρούμα, 13' Σεμπρίνι / 38' πεν. Φάλκε, 70' πεν. Πιναμόντι)

Κάλιαρι - Τορίνο 4-2 (12' Ναντέζ, 17' Σιμεόνε, 46' Ναϊνγκολάν, 68' πεν. Πέδρο / 60' Μπρέμερ, 66' Μπελότι)

Λάτσιο - Φιορεντίνα 2-1 (67' πεν. Ιμόμπιλε, 83' Λουίς Αλμπέρτο / 25' Ριμπερί)