SERIE A

"Κλείδωσε" την παραμονή η Τζένοα

Η Τζένοα επικράτησε της Βερόνα στη Γένοβα και ουσιαστικά εξασφάλισε την κατηγορία για τη νέα σεζόν. Καταπληκτικό τέρμα στο τέλος από τον Γκόραν Πάντεφ.

Η Τζένοα χρειαζόταν τη νίκη για να εξασφαλιστεί, η Βερόνα για να έχει ελπίδες. Η βαθμολογική διαφορά των δύο ομάδων αποτυπώθηκε και στον αγωνιστικό χώρο, με τους "γκριφόνι" να φτάνουν στη νίκη με 3-1 και να αυξάνουν στους 12 βαθμούς τη διαφορά που τους χωρίζει από τη ζώνη του υποβιβασμού, με τέσσερις αγώνες να απομένουν.

Ένα καταπληκτικό πλασέ του Ιούρι Μεδέιρος έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους και παρά την ισοφάριση των φιλοξενουμένων με πέναλτι του Ρόμουλο, δύο τέρματα στο τελευταίο τέταρτο αγώνα, έκριναν το αποτέλεσμα. Στο 78' ο Ντάνιελ Μπέσα ανέκτησε το προβάδισμα και στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Γκόραν Πάντεφ που μπήκε αλλαγή στο 81', με ένα καταπληκτικό "σκαφτό" εκτός περιοχής διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΤΖΕΝΟΑ: Περίν, Μπιράσκι, Ροσετίνι, Ζουκάνοβιτς, Λάζοβιτς, Χίλιεμαρκ, Κοφί (65' Μπέσα), Μπερτολάτσι, Λασάλτ, Μεδέιρος (81' Πάντεφ), Λαπαντούλα (86' Ρόσι)

ΒΕΡΟΝΑ: Νίκολας, Μπεαρτζότι (79' Γου), ΚΑράτσιολο, Βούκοβιτς, Σουπραγέν (58' Βέρντε), Ρόμουλο, Ντάντζι, Βαλότι, Μάτος (63' Πέτκοβιτς), Τσέρτσι, Φαρές

Τα αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής:

Σάββατο

ΣΠΑΛ - Ρόμα 0-3 (33' αυτ. Βικάρι, 52' Ναϊνγκολάν, 59' Σικ)

Σασουόλο - Φιορεντίνα 1-0 (41' Πολιτάνο)

Μίλαν - Μπενεβέντο 0-1 (29' Ιεμέλο)

Κυριακή

Κάλιαρι - Μπολόνια 0-0

Ουντινέζε - Κροτόνε 1-2 (5' Λαζάνια / 7' Νουάνκουο, 86' Φαραόνι)

Κιέβο - Ίντερ 1-2 (90' Στεπίνσκι / 50' Ικάρντι, 61' Πέρισιτς)

Λάτσιο - Σαμπντόρια 4-0 (32' Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 43' Ντε Φράι, 85' και 88' Ιμόμπιλε)

Αταλάντα - Τορίνο 2-1 (53' Φρόιλερ, 64' Γκόσενς / 56' Λιάιτς)

Γιουβέντους - Νάπολι 0-1 (90' Κουλιμπαλί)

Δευτέρα

Τζένοα - Βερόνα 3-1 (6' Μεδέιρος, 78' Μπέσα, 90+3' Πάντεφ / 64' πέν. Ρόμουλο)