SERIE A

Ιστορικός ο Στρακόσα, 2-1 η Λάτσιο τη Γιουβέντους

Η Λάτσιο νίκησε 2-1 τη Γιουβέντους, κάνοντας μάλιστα ανατροπή στο Τορίνο με τέρματα του Ιμόμπιλε, ο οποίος είναι πρώτος σκόρερ στην Ευρώπη! Ο Στρακόσα έπιασε πέναλτι του Ντιμπάλα στο 97' (videos)

Ο Τσίρο Ιμόμπιλε οδήγησε τη Λάτσιο σε σπουδαία νίκη 2-1 επί της Γιουβέντους στο Τορίνο και μάλιστα με ανατροπή, ενώ Θωμάς Στρακόσα στο 97' απέκρουσε πέναλτι του Πάουλο Ντιμπάλα!

Ο Ντόουγκλας Κόστα άνοιξε το σκορ στο 23' για τους "μπιανκονέρι", αλλά ο Ιμπόμπιλε απάντησε στο 47' και στο 54' με πέναλτι ολοκλήρωσε την ανατροπή, φτάνοντας τα 11 γκολ στην Serie A.

Είναι μάλιστα πρώτος σκόρερ στην Ευρώπη (μαζί με τον Μέσι) ξεπερνώντας τον Πάουλο Ντιμπάλα, τον οποίο σταμάτησε στο 97' ο Θωμάς Στρακόσα.

Ο Αλβανός πορτιέρε απέκρουσε την εκτέλεση πέναλτι του Αργεντινού στο 97ο λεπτό των καθυστερήσεων, πέναλτι που έγινε στο 94', αλλά έπρεπε ο διαιτητής να το δει στο video για να το καταλογίσει.

Η Γιουβέντους είχε φέτος 4 νίκες σε ισάριθμα ματς στο Τορίνο, χωρίς να δεχτεί γκολ, ενώ είχε να ηττηθεί στην έδρα της από τις 23 Αυγούστου 2015, όταν την είχε σταματήσει ο Καρνέζης στο 1-0 της Ουντινέζε.

Είχε 41 ματς αήττητη στο "σπίτι" της (στη Serie A), στα οποία είχε 38 νίκες και 3 ισοπαλίες, ενώ στα 39 τελευταία είχε 38 νίκες! Η τελευταία ομάδα που είχε κάνει ανατροπή στο Τορίνο ήταν η Σαμπντόρια με δύο γκολ του Ικάρντι (1-2) στις 6 Ιανουαρίου 2013.

photos: S.S.Lazio twitter

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Λίχτσταϊνερ (73' Στουράρο), Μπαρτζάλι, Κιελίνι, Ασαμόα, Μπεντανκούρ, Κεντίρα (65' Ντιμπάλα), Ματουιντί, Ντόουγκλας Κόστα (54' Μπερναρντέσκι), Μάντζουκιτς, Ιγκουαΐν.

ΛΑΤΣΙΟ (5-4-1): Στρακόσα, Μάρουσιτς, Μπάστος, Ντε Φράι, Ράντου, Λούλιτς (84' Πατρίκ), Λούκας Λέιβα, Παρόλο, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Λουίς Αλμπέρτο (72' Νανί), Ιμόμπιλε (76' Καϊσέδο).

*χαμένο πέναλτι 97' Ντιμπάλα (απόκρουση Στρακόσα)

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Γιουβέντους - Λάτσιο 1-2 (23' Ντόουγκλας Κόστα / 47' και 54' πέν. Ιμόμπιλε)

****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται κλήρωση (αν κρίνεται σημαντική θέση)