SERIE A

Η Ίντερ "λύγισε" την Μπολόνια

Η Μπολόνια είχε να δεχτεί γκολ 461 αγωνιστικά λεπτά, αλλά η Ίντερ της έβαλε δύο τέρματα σε 5 λεπτά και επικράτησε με 2-1 στο "Σαν Σίρο", ανεβαίνοντας στην 4η θέση (videos)

Η Ίντερ επικράτησε με 2-1 της Μπολόνια στο "Σαν Σίρο" και με την τέταρτη σερί εντός έδρας νίκη της στο ιταλικό πρωτάθλημα ανέβηκε στην 4η της βαθμολογίας, προσπερνώντας την Φιορεντίνα.

Η Μπολόνια προερχόταν από τρεις σερί ισοπαλίες χωρίς σκορ με Γιουβέντους, Παλέρμο και Κάρπι, ενώ πριν από αυτές είχε νικήσει με 1-0 στο Ούντινε.

Είχε δηλαδή τέσσερα σερί ματς χωρίς να δεχτεί γκολ. Συνολικά είχε να παραβιαστεί η εστία της για 461 αγωνιστικά λεπτά μέχρι να ανοίξει το σκορ η Ίντερ στο 72' με τον Πέρισιτς, από το γκολ του Μπερναρντέσκι (59') στο 1-1 με την Φιορεντίνα πριν τα 4 ματς που κράτησε το "μηδέν".

Μπορεί να είχε 461 λεπτά χωρίς να δεχτεί γκολ, όμως δέχτηκε από τους "νερατζούρι" δύο μέσα σε 5 λεπτά, καθώς το 2-0 έκανε στο 76' ο Ντανίλο ΝτΆμπρόζιο, ενώ μείωσε στο 90' ο Μπριέντζα για το τελικό 2-1.

Το κακό και για τις δύο ομάδες είναι πως στα πρώτα λεπτά έχασαν τους δύο επιθετικούς τους λόγω τραυματισμών, τους Μάουρο Ικάρντι η Ίντερ και Ματία Ντέστρο η Μπολόνια.

Οι συνθέσεις

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, ΝτΆμπρόζιο, Μιράντα, Ζουάν Ζεζούς, Ναγκατόμο, Μπρόζοβιτς, Μεδέλ, Λιάιτς (71' Παλάσιο), Πέρισιτς, Έντερ (89' Μουρίγιο), Ικάρντι (11' Κοντογκμπιά).

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Μιράντε, Εμ'Μπάιγ (59' Σούνιγα), Γκασταλντέλο, Μαϊέτα, Μασινά, Ντιαουαρά, Ντόνσα (77' Μπριέντζα), Ταϊντέρ, Ρίτσο, Τζακερίνι, Ντέστρο (17' Φλόκαρι).

ΕΜΠΟΛΙ: Σκορούπσκι, Λαουρίνι, Αριάουντο (62' Μπιτάντε), Αντρέα Κόστα, Μάριο Ρουί, Παρέδες (79' Λίβαγια), Ζιελίνσκι, Κρότσε, Σαπονάρα, Πουτσαρέλι, Μακαρόνε (56' Μτσελίτζε).

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ (5-3-2): Βιβιάνο, Ντε Σιλβέστρι, Κασάνι, Ρανόκια, Μοϊσάντερ, Ντοντό (78' Χριστοδουλόπουλος), Φερνάντο, Ρομπέρτο Σοριάνο, Ρίκι Άλβαρες, Κασάνο (65' Κορέα), Κουαλιαρέλα (90' Μπαρέτο).

Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Γιουβέντους - Σασουόλο 1-0 (36' Ντιμπάλα)

Σάββατο

Έμπολι - Σαμπντόρια 1-1 (82' Λαουρίνι / 41' Κουαλιαρέλα)

Ίντερ - Μπολόνια 2-1 (72' Πέρισιτς, 76' Ντ'Αμπρόζιο / 90' Μπριέντζα)

20. Βερόνα 18

*στο Champions League οι 3 πρώτοι (προκριματικά ο 3ος)

**στο Europa League ο 4ος και ο 5ος (και ένας από το Coppa Italia)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία πρώτο κριτήριο είναι τα μεταξύ τους ματς και μετά η διαφορά τερμάτων