SERIE A

Γιουβέντους - Τορίνο 4-1: Κέρδισε το ντέρμπι με ρεκόρ

Η Γιουβέντους επικράτησε με το εμφατικό 4-1 επί της Τορίνο στο ντέρμπι της πόλης και με αυτό τον τρόπο διεύρυνε τη διαφορά της από την Λάτσιο στο +7 με μία αγωνιστική περισσότερη. Ρεκόρ σημείωσαν οι Κριστιάνο Ρονάλντο και Μπουφόν.

Η Γιουβέντους ήταν εκείνη που επικράτησε στο μεγάλο ντέρμπι της πόλης απέναντι στην Τορίνο για την 30η αγωνιστική της Serie A. Η ομάδα του Σάρι επικράτησε 4-1 και βρίσκεται ένα βήμα πιο κοντά στον τίτλο, επιβεβαιώνοντας ότι είναι το απόλυτο φαβορί. Επίσης, ήταν ημέρα ρεκόρ για την Γιούβε, αφού ο Μπουφόν έφτασε τα 648 ματς στην καριέρα του στην Serie A και έγινε ρέκορντμαν συμμετοχών αφήνοντας 2o τον Πάολο Μαλντίνι. Παράλληλα ο Ρονάλντο σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, έπειτα από 43 προσπάθειες.

Οι Μπιανκονέρι με μία αγωνιστική περισσότερη αύξησαν τη διαφορά τους στο +7 από την δεύτερη Λάτσιο που υποδέχεται την Μίλαν (4/7, 22:45).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από νωρίς μπροστά στο σκορ χάρη στον Πάολο Ντιμπάλα. Ο Κουαδράδο είδε την κίνηση του Αργεντινού παίκτη των Μπιανκονέρι μέσα στην περιοχή, εκείνος ντρίμπλαρε και πλάσαρε από κοντά για να κάνει το 1-0. Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της στο 29ο λεπτό. Σε μία ταχύτατη αντεπίθεση ο Κριστιάνο Ρονάλντο βρήκε τον Κουαδράδο, ο οποίος με σουτ από τα δεξιά έγραψε το 2-0.

Η Τορίνο μπόρεσε να ξαναμπεί στο παιχνίδι λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Ντε Λιχτ έκανε χέρι μέσα στην περιοχή και ο Μπελότι κέρδισε τον Τζιανλουίτζι Μπουφόν στο 45+5' για το 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η στιγμή του CR7 να μιλήσει. Με μία ιδανική εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σιρίγκου. Ταυτόχρονα ο Πορτογάλος σταρ έγινε ο πρώτος παίκτης των Μπιανκονέρι που σκοράρει 25 γκολ σε μία σεζόν της Serie A από το 1960/1961, ένα ρεκόρ που τότε είχε σημειώσει ο Ομάρ Σίβορι.

Η Γιουβέντους κυριάρχησε απόλυτα και έτσι έφτασε στο 4-1 στο 87ο λεπτό. Συγκεκριμένα ο Ντόουγκλας Κόστα έβγαλε μία σέντρα από τα αριστερά και ο Κοφί Τζιτζί έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της δικής του ομάδας.

Γιουβέντους (Σάρι): Μπουφόν, Ντανίλο, Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Ραμπιό, Πιάνιτς (49' Ματουιντί), Μπέντανκουρ, Ρονάλντο, Ντιμπάλα (80' Ιγκουαΐν), Μπερναντέσκι (55' Κόστα)

Τορίνο (Λόνγκο): Σίριγκου, Ίζο, Λιάνκο, Μπρέμερ (84' Τζιτζί), Ντε Σιλβέστρι, Λούκιτς, Μεϊτέ, Αϊνά (84' Ανσάλντι), Βέρντι (68' Μιλίκο), Μπερενγκούερ, Μπελότι

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 30ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 4 Ιουλίου

Γιουβέντους - Τορίνο 4-1 (3' Ντιμπάλα, 29' Κουαδράδο, 61' Κριστιάνο Ρονάλντο, 87' Τζιτζί (αυτ.) / 45+5' Μπελότι)

20:30 Σασουόλο - Λέτσε

22:45 Λάτσιο - Μίλαν