SERIE A

Γιουβέντους - Ρόμα 3-1: Εύκολα στα ημιτελικά

Juventus' Cristiano Ronaldo, right, celebrates with teammate Leonardo Bonucci after scoring his side's second goal during the Serie A soccer match between Roma and Juventus at the Rome Olympic Stadium, Italy, Sunday, Jan. 12, 2020. (AP Photo/Andrew Medichini) AP

Η Γιουβέντους νίκησε 3-1 τη Ρόμα χάρη στα γκολ των Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπεντανκούρ, Μπονούτσι και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Coppa Italia, όπου θα συναντήσει τη Μίλαν ή την Τορίνο. Δέκα ήττες σε ισάριθμα ματς στο Juventus Stadium οι τζαλορόσι.

Άνετα και χαλαρά στα ημιτελικά του Coppa Italia η Γιουβέντους! H Γηραιά Κυρία υποδέχθηκε στο Τορίνο τη Ρόμα, τη νίκησε 3-1 και θα συναντήσει στους 4 του Κυπέλλου Ιταλίας είτε τη συμπολίτισσά της, είτε τη Μίλαν.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ με αριστερό διαγώνιο σουτ στο 26ο λεπτό, ενώ ο Ροδρίγο Μπεντανκούρ στο 38ο λεπτό διεύρυνε το προβάδισμα για τους μπιανκονέρι. Ο Λεονάρντο Μπονούτσι στις καθυστερήσεις έκανε το 3-0 και ουσιαστικά τελείωσε κάθε ελπίδα των τζαλορόσι.

Η ομάδα της Αιώνιας Πόλης απλά μείωσε στο τελικό 3-1 και διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 50ό λεπτό. Υπενθυμίζεται ότι την παρουσία της στα ημιτελικά έχει εξασφαλίσει η Νάπολι, ενώ μένει να κριθεί την επόμενη εβδομάδα και το άλλο εισιτήριο ανάμεσα σε Ίντερ και Φιορεντίνα.

Δέκα ήττες σε ισάριθμα ματς στο Juventus Stadium οι τζαλορόσι. Οκτώ στο πρωτάθλημα και δυο στο Κύπελλο με τέρματα 4 υπέρ και 24 κατά.