SERIE A

Γιουβέντους - Λάτσιο 2-1: Αγκαλιά με τον τίτλο με υπογραφή Ρονάλντο

Juventus' Cristiano Ronaldo celebrates after scoring during the Italian Serie A soccer match between Juventus and Lazio at the Allianz stadium in Turin, Italy, Monday, July 20, 2020. (Marco Alpozzi/LaPresse via AP) MARCO ALPOZZI/LAPRESSE VIA AP

Η Γιουβέντους επικρατησε έστω και δύσκολα με 2-1 της Λάτσιο χάρη σε δύο γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο στο δεύτερο ημίχρονο και αγκαλιάζει το σκουντέτο, έχοντας πλέον διαφορά οκτών πόντων απο την Ίντερ τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Τίποτα πλέον δεν την σταματάει στο δρόμο προς το ένατο συνεχόμενο πρωτάθλημα. Η Γιουβέντους ξεπέρασε και το εμπόδιο της Λάτσιο το βράδυ της Δευτέρας (20/7) στο τελευταίο χρονικά ματς της 34ης αγωνιστικής της Serie A επικρατώντας με 2-1 της Λάτσιο και ουσιαστικά κλείδωσε και το φετινό σκουντέτο, έχοντας πλέον διαφορά 8 πόντων απο την Ίντερ και 9 από την Αταλάντα τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους μπιανκονέρι ήταν ο Κριστιάνο Ρονάλντο που σκόραρε δις μέσα σε τρία λεπτα και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη (πρώτη μετά από τρία αρνητικά αποτελέσματα) φτάνοντας παράλληλα τα 30 γκολ στην Serie A, με τον Τσίρο Ιμόμπιλε από την πλευρά του να διαμορφώνει το τελικό 2-1 και να φτάνει και εκείνος τα 30 γκολ όπως και ο Πορτογάλος.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε την Γιουβέντους να είναι καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα (11 τελικές στο 45λεπτο -2 η Λάτσιο), ωστόσο στο διάστημα της κυριαρχίας της τρεις ήταν ουσιαστικά οι αξιόλογες στιγμές της. Στο 11' η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι από την κεφαλιά του Σάντρο, στο 35' ο Στρακόσα έβγαλε σε κόρνερ το σουτ μέσα από την περιοχή του Ραμπιό ενώ στο 36' η κεφαλιά του Ρονάλντο έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας των φιλοξενουμένων.

Στον αντίποδα, η Λάτσιο κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα από το 35' και μετά και ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση του 45λεπτου είχε την πολύ μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με το δυνατό δεξί σουτ του Ιμόμπιλε να σταματάει στη ρίζα του δεξιού δοκαριού της εστίας του Στσέσνι.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με μία μεγάλη διπλή ευκαιρία της Γιουβέντους στο 46', με τους Ντιμπάλα και Ρονάλντο, με τη φάση αυτή να είναι προμήνυμα για αυτό που θα ακολουθούσε. Στο 51' ο διαιτητής Ορσάτο συμβουλεύτηκε το VAR και έδωσε πέναλτι όταν η μπάλα από σουτ του Ρονάλντο βρήκε στο απλωμένο χέρι του Μπάστος (είχε δώσει αρχικά φάουλ θεωρώντας πως η παράβαση ήταν εκτός περιοχής), με τον CR7 να ευστοχεί από την άσπρη βούλα για το 1-0.

Τρία λεπτά αργότερα οι Τορινέζοι πλήγωσαν δεύτερη φορά τους Ρωμαίους, με τον Ντιμπάλα να κλέβει τη μπάλα από τον Φελίπε στο χώρο του κέντρου και να ξεχύνεται στην περιοχή της Λάτσιο έχοντας δίπλα του τον Ρονάλντο, με τον CR7 να δέχεται ασίστ από τον Αργεντινό και να στέλνει τη μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία, για το 2-0 με το 30ο τέρμα του στη φετινή Serie A.

Juventus' Cristiano Ronaldo, right, and Lazio's Francesco Acerbi battle for the ball during the Italian Serie A soccer match between Juventus and Lazio at the Allianz stadium in Turin, Italy, Monday, July 20, 2020. (Marco Alpozzi/LaPresse via AP) MARCO ALPOZZI/LAPRESSE VIA AP

Με το γκολ αυτό, ο Ιμόμπιλε έφτασε και εκείνος τα 30 γκολ, πιάνοντας στην κορυφή τον CR7 ενώ ταυτόχρονα έγινε μόλις ο πέμπτος Ιταλός που πετυχαίνει 30 τουλάχιστον τέρματα σε μία σεζόν στο ιταλικό πρωτάθλημα!

Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Ιντζάγκι πίεσε και είχε μάλιστα πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 90' όταν ο Στσέσνι απέκρουσε εντυπωσιακά απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, για να μείνει το 2-1 ως το φινάλε και να φέρνει την Γιουβέντους μία ανάσα πλέον από το ένατο σερί πρωτάθλημα και 36ο συνολικά.

Αξίζει να σημειωθεί πως για πρώτη φορά στην ιστορία της, η Γιουβέντους σκοραρε από 2 τουλάχιστον γκολ σε 11 διαδοχικά ματς πρωταθλήματος, με τον Ρονάλντο να γίνεται μόλις ο 3ος παίκτης όλων των εποχών για τους μπιανκονέρι με 30+ γκολ σε μία σεζόν μετά από τους Μπόρελ (31 το 1933-34) και Χάνσεν (30 το 1951-52).

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Στσέσνι, Κουαδράδο, Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Σάντρο, Ράμσεϊ (57' Ματουιντί), Μπεντανκούρ, Ραμπιό, Κόστα (57' Ντανίλο), Ντιμπάλα (89' Ρουγκάνι), Ρονάλντο

ΛΑΤΣΙΟ: Στρακόσα, Μπάστος, Φελίπε (89' Φάλμπο), Ατσέρμπι, Λάτσαρι (89' Μόρο), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Κατάλντι (75' Άντερσον), Παρόλο, Άντερσον (66' Βάβρο), Καϊσέδο (66' Αντεκάνιε), Ιμόμπιλε

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 34ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 18 Ιουλίου

Βερόνα - Αταλάντα 1-1 (59' Πεσίνα / 50' Σαπάτα)

Κάλιαρι - Σασουόλο 1-1 (63' Ζοάο Πέδρο / 12' Καπούτο)

Μίλαν - Μπολόνια 5-1 (10' Σαλεμάκερς, 24' Τσαλχάνογλου, 49' Μπενασέρ, 57' Ρέμπιτς, 90+2' Καλάμπρια / 44' Τομιγιάσου)

Κυριακή 19 Ιουλίου

Πάρμα - Σαμπντόρια 2-3 (18' Ζερβινιό, 40' αυτ. Μπερεζίνσκι / 48' Τσαμππότ, 69' Κουαλιαρέλα, 78' Μπονατσόλι)

Τζένοα - Λέτσε 2-1 (7' Σανάμπρια, 81' αυτ. Γκάμπριελ / 60' πεν. Μανκόζου)

Μπρέσια - Σπαλ 2-1 (69' 90+3' Ζμραλ / 42' Νταμπό)

Φιορεντίνα - Τορίνο 2-0 (2' αυτ. Λιάνκο, 75' Κουτρόνε)

Νάπολι - Ουντινέζε 2-1 (31' Μίλικ, 90+5' Πολιτάνο / 22' Ντε Πάουλ)

Ρόμα - Ιντερ 2-2 (45+ Σπινατσόλα, 57' Μιχιταριάν / 15' Ντε Φράι, 88' πεν. Λουκακού)