SERIE A

Έσπασε κατάρα δέκα ετών η Λάτσιο

Η Λάτσιο έφυγε με νίκη δέκα χρόνια μετά από το γήπεδο της Έμπολι και μάλιστα με ανατροπή, κάνοντας το τρίτο σερί διπλό. Νίκη και για την Αταλάντα που πέρασε τέταρτη.

Η Λάτσιο ετοιμαζόταν να αφήσει ξανά βαθμούς στο "Λούκα Καστελάνι" με αντίπαλο την Έμπολι, ωστόσο με ανατροπή κατάφερε να πάρει τη νίκη 2-1 και να σπάσει μία κατάρα δέκα ετών στο συγκεκριμένο γήπεδο της Τοσκάνης.

Η τελευταία νίκη είχε σημειωθεί τον Μάρτιο του 2007 με 3-1 και το σερί έδειχνε να συνεχίζεται, αφού ο Ράντε Κρούνιτς άνοιξε το σκορ στο 67ο λεπτό του αγώνα. Ο Τσίρο Ιμόμπιλε με το 13ο τέρμα του απάντησε στην επόμενη φάση και ο Μπαλντέ Κεϊτά ολοκλήρωσε την ανατροπή λίγο αργότερα.

Η Αταλάντα πέρασε στην 4η θέση της βαθμολογίας, αφού έκαμψε την αντίσταση της προτελευταίας Κροτόνε και επικράτησε με 1-0 στο "Ατλέτι Ατζούρι", χάρη σε ένα γκολ του Αντρέα Κόντι στο 48ο λεπτό. Η έκπληξη της φετινής σεζόν μετράει 13 από τους 15 διαθέσιμους βαθμούς στα τελευταία πέντε παιχνίδια και συνεχίζει να βάζει υποψηφιότητα για μία θέση στην Ευρώπη.

Οι συνθέσεις

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Μπερίσα, Τολόι, Καλντάρα, Μαζιέλο, Κόντι, Κεσιέ, Φρόιλερ, Σπινατσόλα, Κούρτιτς, Πετάνια, Γκόμες (90+1' Κριστάντε)

ΚΡΟΤΟΝΕ: Κορντάτς, Τσεκερίνι, Κλάιτον (72' Νουάνκουο), Φεράρι, Ρόζι, Μπαρμπέρις, Κρίζετιγκ, Σαμπιρίζι, Ακόστλι (78' Ναλίνι), Στόιαν (62' Τόνεφ), Φαλτσινέλι

ΕΜΠΟΛΙ: Σκορούπσκι, Λορινί (78' Βέσελι), Μπελούσι, Κόστα, Πασκουάλ, Κρούνιτς, Ελ Χατζί, Κρότσε (74' Μάουρι), Ελ Καντουρί, Μακαρόνε (72' Τιάμ), Πουτσιαρέλι

ΛΑΤΣΙΟ: Στρακόσα, Μπάστα (86' Μπάστος), Γουάλας, Χουτ, Ράντου (78' Τζόρτζεβιτς), Μιλίνκοβιτς Σάβιτς (57' Κεϊτά), Μπίγλια, Παρόλο, Άντερσον, Ιμόμπιλε, Λούλιτς

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Γιουβέντους - Παλέρμο 4-1 (13' Μαρκίζιο, 40', 89' Ντιμπάλα, 63' Ιγκουαΐν / 90+3' Τσότσεφ)

Σάββατο

Αταλάντα - Κροτόνε 1-0 (48' Κόντι)

Έμπολι - Λάτσιο 1-2 (67' Κρούνιτς / 68' Ιμόμπιλε, 80' Κεϊτά)

20. Πεσκάρα 9

*οι 3 πρώτοι στο Champions League (ο 3ος στα προκριματικά)

**ο 4ος και ο 5ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Coppa Italia)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται κλήρωση

*****η Σασουόλο νίκησε 2-1 την Αταλάντα, αλλά η τελευταία πήρε το ματς 3-0 στα χαρτιά, καθώς η πρώτη χρησιμοποίησε παίκτη που δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής