SERIE A

Φιέστα για Ίντερ και Σανέτι

Η Ίντερ τίμησε με τον καλύτερο τρόπο τον Χαβιέρ Σανέτι καθώς επιβλήθηκε 4-1 της Λάτσιο και εξασφάλισε το Europa League. Συγκίνηση στο "Μεάτσα" για τον αποχαιρετισμό του αρχηγού των "νερατζούρι" (videos)

Σε ένα ματς που ο Χαβιέρ Σανέτι ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής και το τιμώμενο πρόσωπο λόγω του ότι αγωνίστηκε για τελευταία φορά μπροστά στο κοινό της Ίντερ μετά από 19 χρόνια ανεκτίμητης προσφοράς στο σύλλογο (διαβάστε ΕΔΩ περισσότερα μαζί με πλούσιο photostory), η Ίντερ ήταν απόλυτα συνεπής στο ευρωπαϊκό ραντεβού της.

Αν και βρέθηκε από πολύ νωρίς πίσω το σκορ, η ομάδα του Βάλτερ Ματσάρι κατάφερε όχι μόνο να κάνει την ανατροπή κόντρα στη Λάτσιο αλλά να φτάσει και σε μία ευρεία επικράτηση με 4-1, με τη νίκη αυτή να εξασφαλίζει στους "νερατζούρι" ένα εισιτήριο για το Europa League της νέας σεζόν και να αφήνει οριστικά εκτός Ευρώπης του πρωτευουσιάνους.

Οι "λατσιάλι" προηγήθηκαν με τον Μπιάβα στο 2', όμως με τον Παλάσιο να πετυχαίνει δύο γκολ και τον Ικάρντι άλλο ένα η Ίντερ πήγε στα αποδυτήρια με την ασφάλεια του 3-1, για να προσθέσει το "κερασάκι στην τούρτα" ο Ερνάνες στο 79' σκοράροντας απέναντι στην πρώην ομάδα του.

Η στιγμή πάντως που δεν θα ξεχάσουν ποτέ οι 60.000 θεατές έλαβε χώρα στο 52ο λεπτό, με τον αρχηγό Σανέτι να παίρνει τη θέση του Τζόναθαν φορώντας μάλιστα ήδη το περιβραχιόνιο του αρχηγού κατ'εξαίρεση των κανονισμών λόγω της ειδικής περίστασης.

Η Ουντινέζε "σκότωσε" την Βερόνα στο φινάλε

Τέλος στα ευρωπαϊκά όνειρα της Ελλάς Βερόνα έδωσε η Ουντινέζε το απόγευμα του Σαββάτου, καθώς με γκολ στις καθυστερήσεις έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από το "Μπεντεγκόντι".

Οι "ιπτάμενοι γάιδαροι" προηγήθηκαν στο 14' με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λούκα Τόνι, ο οποίος έπιασε στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ τον Ιμόμπιλε με 21 γκολ, και στο 54' έκαναν δύο τα τέρματά τους με σουτ μέσα από την περιοχή του Χάλφρεντσον.

Το προβάδισμα όμως αυτό δεν στάθηκε ικανό για να χαρίσει το πολύτιμο τρίποντο στους Βερονέζους. Αρχικά ο Ντι Νατάλε μείωσε στο 56' με ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ γκολ (ένα από τα καλύτερα της φετινής σεζόν στη Serie A), το Νο 190 στη μεγάλη κατηγορία, ενώ στο 91' οι φιλοξενούμενοι έκαναν τη ζημιά με τον Μπαντού που είχε μπει ως αλλαγή στο 87ο λεπτό!

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΕΛΛΑΣ ΒΕΡΟΝΑ: Ραφαέλ, Πιλούντ (46' Κατσατόρε), Μόρας, Μάρκες, Αγκοστίνι, Σάλα, Τσιριλιάνο, Χάλφρεντσον (81' Μαϊέτα), Γκόμεζ Ταλέμπ (68' Ντοναντέλ), Τόνι, Μαρκίνιο

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: Σκουφέτ, Ορτό (76' Γουίντμερ), Ντανίλο, Ντομίτσι, Γκάμπριελ Σίλβα, Πίντσι, Άλαν (87' Μπαντού), Λάτσαρι, Περέιρα, Ντι Νατάλε, Νίκο Λόπες (75' Γεμπντά)

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Ρανόκια, Σάμουελ, Ρολάντο, Τζόναθαν (52' Σανέτι), Ερνάνες, Κουζμάνοβιτς (74' Ταϊντέρ), Κόβατσιτς, Ναγκατόμο, Ικάρντι, Παλάσιο (64' Μιλίτο)

ΛΑΤΣΙΟ: Μπερίσα, Μπιάβα, Τσάνα, Ντίας, Γκονσάλες (46' Λεντέσμα), Ονάζι (68' Καντρέβα), Μπίλια, Περεϊρίνια, Φελίπε Άντερσον (82' Μιναλά), Κλόζε, Κεϊτά

Ίντερ - Λάτσιο 4-1 (Goals)

Ελλάς Βερόνα - Ουντινέζε 2-2 (Goals)

Το απίστευτο γκολ του Ντι Νατάλε:

Το πρόγραμμα της 37ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Βερόνα - Ουντινέζε 2-2 (14' Τόνι, 54' Χάλφρεντσον / 56' Ντι Νατάλε, 91' Μπαντού)

Ίντερ - Λάτσιο 4-1 (7' 37' Παλάσιο, 34' Ικάρντι, 79' Ερνάνες / 2' Μπιάβα)

20. Λιβόρνο 25

*οι 3 πρώτοι Champions League (ο 3ος προκριματικά)

**4ος, 5ος και 6ος στο Europa League (καθώς Νάπολι & Φιορεντίνα που είναι τελικό Coppa Italia βγαίνουν Ευρώπη από το πρωτάθλημα)