SERIE A

Αταλάντα - Σασουόλο 4-1: Καταιγίδα στο Μπέργκαμο

Atalanta's Duvan Zapata celebrates with his teammate Papu Gomez, right, after scoring his side's fourth goal during the Serie A soccer match between Atalanta and Sassuolo at the Gewiss Stadium in Bergamo, Italy, Sunday, June 21, 2020. Atalanta is playing its first match in Bergamo since easing of lockdown measures, in the area that has been the epicenter of the hardest-hit province of Italy's hardest-hit region, Lombardy, the site of hundreds of COVID-19 deaths. (AP Photo/Luca Bruno) AP

Η Αταλάντα επέστρεψε στη δράση ανεπηρέαστη από τη διακοπή λόγω κορονοϊού, νικώντας 4-1 τη Σασουόλο και κρατώντας στα χέρια της την τέταρτη θέση και την έξοδο στο Champions League της επόμενης σεζόν.

Η δράση επέστρεψε στη Serie A και μαζί η καταιγιστική Αταλάντα. Οι μπεργκαμάσκι έδειξαν ανεπηρέαστοι από την τρίμηνη αναστολή αγωνιστικής δραστηριότητας λόγω της εξάπλωσης του κορονοϊού και συνέτριψαν με 4-1 τη Σασουόλο.

Το σκορ άνοιξε στο άνοιξε στο 16ο λεπτό ο Τζιμσίτι με προβολή από κοντά από ασίστ του Καλντάρα με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ. Ο Ντουβάν Σαπάτα με κεφαλιά - ψαράκι από κοντά διεύρυνε το προβάδισμα των γηπεδούχων στο 31ο λεπτό.

Στο 37ο λεπτό η Σασούλο - με την οποία αγωνίστηκε ο Γιώργος Κυριακόπουλος σε όλο το ματς - σκόραρε αλλά σε λάθος εστία. Το αυτογκόλ του Μπουραμπιά στην προσπάθειά του ν' απομακρύνει έφερε το 3-0.

Το 4-0 διαμόρφωσε ο Σαπάτα με το δεύτερό του γκολ. Ο Κολομβιανός στο 66ο λεπτό με κεφαλιά μετά από την εκτέλεση φάουλ του Πάπου Γκόμες νίκησε τον Κονσίλι. Την αποβολή με κόκκινη κάρτα αντίκρισε ο προπονητής της Αταλάντα, Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι.

Στο δεύτερο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου ο Μπουραμπιά σημάδεψε τη σωστή εστία και μείωσε στο 4-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ στο ματς.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ (Γκασπερίνι): Γκολίνι, Χάτεμπουρ - Τζιμσίτι (87' Ραφαέλ Τολόι), Καλντάρα, Παλομίνο - Γκόζενς, Ντε Ρουν, Πάσαλιτς, Φρόιλερ (70' Μαλινόβσκι), Πάπου Γκόμες (69' Μουριέλ), Σαπάτα.

ΣΑΣΟΥΟΛΟ (Ντε Τσέρμπι): Κονσίλι, Τόλιαν (46' Μουλντούρ), Μάρλον (70' Μανιάνι), Πελούζο, Κυριακόπουλος, Μπουράμπια, Λοκατέλι (77' Ομπιάνγκ), Μπεράρντι (61' Τζούριτσιτς), Ντεφρέλ, Μπόγκα (61' Χάρασλιν), Καπούτο.