SERIE A

Ανατροπή τίτλου η Γιουβέντους, 3-2 την Ίντερ

Juventus goalkeeper Gianluigi Buffon, right celebrates with Gonzalo Higuain at the end of the Serie A soccer match between Inter Milan and Juventus at the San Siro stadium in Milan, Italy, Saturday, April 28, 2018. (AP Photo/Antonio Calanni) AP

Η Ίντερ έπαιζε με 10 παίκτες απ' το 18', κατάφερε να κάνει ανατροπή στο ντέρμπι, αλλά η Γιουβέντους ισοφάρισε στο 87' και νίκησε 3-2 στο Μιλάνο με λυτρωτή τον Ιγκουαΐν στο 89'! (videos)

Απ' τον παράδεισο στην κόλαση βρέθηκαν σε δύο λεπτά οι οπαδοί της Νάπολι, καθώς η Γιουβέντους νίκησε 3-2 την Ίντερ στο Μιλάνο, σε ένα απ' τα πιο συγκλονιστικά ματς τα τελευταία χρόνια στην Serie A.

Με αυτογκόλ του Μίλαν Σκρίνιαρ στο 87ο λεπτό ισοφάρισαν οι "μπιανκονέρι" σε 2-2 (από προσπάθεια του Κουαδράδο που έπαιξε δεξί μπακ) και το τελικό 2-3 διαμόρφωσε στο 89' ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν με κοντινή κεφαλιά, από εκτέλεση φάουλ του Πάουλο Ντιμπάλα.

Juventus' Gonzalo Higuain, center, celebrates after scoring his side's third goal during the Serie A soccer match between Inter Milan and Juventus at the San Siro stadium in Milan, Italy, Saturday, April 28, 2018. (AP Photo/Antonio Calanni)
Ιγκουαΐν (AP Photo/Antonio Calanni) AP

Η "Γιούβε" νίκησε στο "Giuseppe Meazza" με ανατροπή... στην ανατροπή, καθώς είχε ανοίξει το σκορ στο 13' με τον Ντόουγκλας Κόστα, αλλά για την Ίντερ ισοφάρισε ο Μάουρο Ικάρντι στο 52' και οι "νερατζούρι" πήραν προβάδισμα με το αυτογκόλ του Μπαρτζάλι στο 65'.

Δεν ήταν μια απλή ανατροπή, καθώς οι γηπεδούχοι έπαιζαν με 10 παίκτες απ' το 18ο λεπτό, όταν και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Ματίας Βεσίνο, καθώς ο Ουρουγουανός πάτησε τον Μάριο Μάντζουκιτς.

Referee Daniele Orsato shows a red card to Inter Milan's Matias Vecino during the Serie A soccer match between Inter Milan and Juventus at the San Siro stadium in Milan, Italy, Saturday, April 28, 2018. (AP Photo/Antonio Calanni)
Γιουβέντους, Ίντερ (AP Photo/Antonio Calanni) AP

Οι γηπεδούχοι έχουν πάντως πολλά παράπονα απ' τη διαιτησία, όπως για παράδειγμα για το γεγονός πως δεν έδωσε δεύτερη κίτρινη στον Μίραλεμ Πιάνιτς για χτύπημα στον Ραφίνια στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου.

Ο Μάουρο Ικάρντι βγήκε στο 85ο για να μπει ο Ντάβιντε Σαντόν, μια επιλογή του Σπαλέτι να κάνει πιο αμυντική την ομάδα του, αλλά δύο λεπτά μετά ήρθε η ισοφάριση και σε δύο ακόμη η ανατροπή!

Η Γιουβέντους πήγε στο +4 απ' τη Νάπολι και η Ίντερ θα παραμείνει εκτός 4άδας, ενώ παρακάτω μπορείτε να δείτε όλα τα υπόλοιπα ματς στις "μάχες" τίτλου και Champions League.

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Ζοάο Κανσέλο, Σκρίνιαρ, Μιράντα, Ντ'Αμπρόζιο (90'+4 Καραμό), Βεσίνο, Μπρόζοβιτς, Ραφίνια (81' Μπόρχα Βαλέρο), Καντρέβα, Πέρισιτς, Ικάρντι (85' Σαντόν).

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Κουαδράδο, Ρουγκάνι, Μπαρτζάλι, Αλέξ Σάντρο, Πιάνιτς (80' Μπεντανκούρ), Κεντίρα (61' Ντιμπάλα), Ματουιντί, Ντόουγκλας Κόστα, Μάντζουκιτς (66' Μπερναρντέσκι), Ιγκουαΐν.