ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Καταιγιστικός Άγιαξ στο Άρνεμ

AP PHOTO/EFREM LUKATSKY

Ο Άγιαξ διέσυρε με 4-0 τη Φιτέσε στο Άρνεμ, σημειώνοντας τρία γκολ στα πρώτα 19 λεπτά αγώνα.

Ο Άγιαξ πραγματοποίησε μία από τις πιο επιβλητικές εμφανίσεις του και διέλυσε με 4-0 τη Φιτέσε στο Άρνεμ για την 4η αγωνιστική της Eredivisie. Ο "Αίαντας" σημείωσε τρία γκολ στα πρώτα 19 λεπτά του αγώνα, που συνιστά την καλύτερη επίδοση στην Eredivisie από το 1993-1994, όταν η Αϊντχόφεν είχε τρία γκολ σε 16 λεπτά.

Μόλις στο 3ο λεπτό, ο Χακίμ Ζιγές με ένα φοβερό σουτ άνοιξε το σκορ και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κλάας Γιαν Χούντελααρ άρχισε το προσωπικό πάρτι του. Ο Ντούσαν Τάντιτς στο 19' ολοκλήρωσε το σκοράρισμα για την επιθετική τριπλέτα της ομάδας του Έρικ τεν Χαχ, που θα βρει μπροστά της η ΑΕΚ στις 19 Σεπτεμβρίου για τη φάση των ομίλων του Champions League.

Οι φιλοξενούμενοι άφησαν το πόδι από το "γκάζι", όμως έστειλαν ξανά την μπάλα στα δίχτυα στο 57' με τον Χούντελααρ. Το τέρμα δεν μέτρησε μετά από παρέμβαση του VAR λόγω οφσάιντ, όμως ένα λεπτό αργότερα ο Ολλανδός επιθετικός σκόραρε ξανά, αυτήν τη φορά με νόμιμο τρόπο. Δύο επεμβάσεις του Αντρέ Ονανά στο τελευταίο τέταρτο κράτησαν το θριαμβευτικό 4-0 υπέρ του Άγιαξ.

Η σύνθεση του Άγιαξ (4-3-3): Ονανά, Μαζραουί, Ντε Λιχτ, Μπλιντ (65' Άιτινχ), Ταγλιαφίκο, Σένε, Νέρες (58' Φαν ντε Μπέεκ), Ντε Γιονγκ (70' Βέμπερ), Ζιγές, Χούντελααρ, Τάντιτς

Με πρωταγωνιστή τον Ρόμπιν φαν Πέρσι, η Φέγενορντ νίκησε με 4-2 την Μπρέντα και παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής από την Αϊντχόφεν και τον Άγιαξ. Ο αρχηγός της ομάδας του Ρότερνταμ σημείωσε το πρώτο και το τρίτο γκολ των γηπεδούχων, ενώ συμμετείχε και στο αυτογκόλ του τερματοφύλακα Μπέντζαμιν φαν Λέερ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ισοφαρίσει σε 1-1 νωρίτερα με πέναλτι και σκόραραν ξανά μετά από το τέταρτο γκολ της Φέγενορντ με τον Τόνι Φιλένα.

Η σύνθεση της Φέγενορντ (4-3-3): Μπάιλοβ, Σεντ Τζουστ, Μποτεγκίν, Φαν ντερ Χέιντεν, Μαλασία, Κλάσι, Τόορνστρα (74' Αγιούμπ), Φιλένα, Μπέρχαους, Φαν Πέρσι, Λάρσον (46' Ελ Χανκουρί)

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

Παρασκευή 31 Οκτωβρίου 2018

Έμεν - Ντε Χράαφσχαπ 1-1 (81' Μπάνικ / 88' Σέραρενς)

Σάββατο 1 Σεπτεμβρίου 2018

Φένλο - Χέρενφεν 1-1 (69' Γιόστεν / 32' Λάμερς)

Αϊντχόφεν - Βίλεμ 6-1 (7' Χέντριξ, 13', 49' Μπερχβαϊν, 35' πέν. Περέιρο, 44', 49' Φίρχεφερ / 46' Σολ)

Εξέλσιορ - Ντεν Χάαχ 2-4 (70' Άντερσον, 72' Μαχμούντοβ / 21' πέν., 45+1', 65', 69' Ελ Καγιατί)

Φορτούνα Σίταρντ - Ουτρέχτη 1-1 (74' Νοβάκοβιτς / 68' Εμανουέλσον)

Κυριακή 2 Σεπτεμβρίου 2018

Χρόνινχεν - Τσβόλε 0-1 (64' Φαν Κρόι)

Χεράκλες - Άλκμααρ 3-2 (21' Όσμαν, 50' Πέτερσον, 60' Ντουάρτε / 2' Μποάντου, 85' Γιόνσεν)

Φιτέσε - Άγιαξ 0-4 (3' Ζιγές, 7', 58' Χούντελααρ, 19' Τάντιτς)

Φέγενοορντ - Μπρέντα 4-2 (24', 72' Φαν Πέρσι, 62' αυτ. Φαν Λέερ, 78' Φιλένα / 34' πέν. Νάιχολτ, 81' Τε Βέρντε)

Photo credits: AP Photo/Efrem Lukatsky