ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Η Χεράκλες "προσγείωσε" την Αϊντχόφεν

Η Χεράκλες νίκησε με 2-1 την Αϊντχόφεν με ανατροπή και πέρασε μόνη στην κορυφή, με την Τσβόλε να είναι στην δεύτερη θέση (video)

Η Αϊντχόφεν προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό με το 6ο γκολ του Λουκ ντε Γιόνγκ, αλλά τελικά έφυγε χωρίς βαθμό από το Άλμελο.

Η Χεράκλες είχε κάνει την ανατροπή πριν το ημίχρονο, επικράτησε με 2-1 και πλέον είναι μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας στο ολλανδικό πρωτάθλημα.

Η Τσβόλε μάλιστα είναι πίσω της στην 2η θέση, καθώς νίκησε με το ίδιο σκορ την Ντεν Χάαχ, ενώ θυμίζουμε πως η Αϊντχόφεν προερχόταν από την σπουδαία νίκη επί της ManUtd στην πρεμιέρα του Champions League.

Η σύνθεση της Αϊντχόφεν...

Ζουτ, Άριας, Μπρούμα, Έκτορ Μορένο, Μπρένετ (80' Σίμον Πόουλσεν), Χέντριξ, Πρέπερ, Μαχέρ (74' Γκαστόν Περέιρο), Νάρσινχ (46' Λοκάντια), Λεστιέν, Λουκ ντε Γιόνγκ.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Νάιμεχεν - Χέρενφεν 2-0 (18' και 74' Κριστιάν Σάντος)

Σάββατο

Κάμπουρ - Τβέντε 0-0

Τσβόλε - Ντεν Χάαχ 2-1 (69' Μπέκερ, 79' Φέλντβαϊκ / 35' Χάφενααρ)

Χεράκλες - Αϊντχόφεν 2-1 (39' Φλέντερους, 45' Μπρους / 2' Λουκ ντε Γιόνγκ)

Βίλεμ - Ουτρέχτη 3-1 (26' Φάλκενμπουργκ, 53' αυτ. Νιανιονί, 69' Χάμχουτς / 48' Μπαραζίτ)