ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Χέρτα - Μπάγερν 0-4: Κόκκινη καταιγίδα στο δεύτερο ημίχρονο

Bayern's Thomas Mueller celebrates after scoring his side's fifth goal during the German Bundesliga soccer match between FC Bayern Munich and SV Werder Bremen in Munich, Germany, Saturday, Dec. 14, 2019. (AP Photo/Matthias Schrader) AP

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε εκτός έδρας με 4-0 κόντρα στην Χέρτα πετυχαίνοντας όλα τα τέρματά της στο δεύτερο ημίχρονο.

Για 60 λεπτά η άμυνα της Χέρτα μπόρεσε να κρατήσει μακριά τους επιθετικούς της Μπάγερν, όμως στη συνέχεια η ομάδα του Φλικ ήταν καταιγιστική και έφτασε στη μεγάλη νίκη με 4-0 πετυχαίνοντας όλα τα τέρματά της μέσα σε 24 λεπτά.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε όπως θα το περίμεναν οι περισσότεροι. Η Χέρτα περιορίστηκε στο δικό της μισό προσέχοντας την άμυνα της και ψάχνοντας κάποιες αντεπιθέσεις χωρίς αποτέλεσμα.

Από την άλλη η Μπάγερν είχε την κατοχή της μπάλας, όμως δεν μπόρεσε να δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες στην περιοχή των γηπεδούχων. Μοναδική σημαντική ευκαιρία ήταν αυτή του Λεβαντόβσκι στο 25' όταν ο Πολωνός αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Κάπως έτσι το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπάγερν ευτύχισε να ανοίξει το σκορ νωρίς και να κάνει τη ζωή της πιο εύκολα. Στο 60' ο Γκορέτσκα έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Πέρισιτς γύρισε την μπάλα με το κεφάλι προς τον Μίλερ και εκείνος άνοιξε το σκορ.

Από εκεί και μετά ακολούθησε καταιγίδα. Στο 73' οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Γκορέτσκα με τον Λεβαντόβσκι να ευστοχεί. Πριν προλάβουν οι γηπεδούχοι να συνέλθουν ήρθε και το 3-0. Οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν ωραία την μπάλα στα δεξία, ο Αλκάνταρα έπαιξε το 1-2 με τον Γκορέτσκα και στη συνέχεια με τρομερό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το τελικό 4-0 έγινε στο 84' όταν ο Πέρισιτς με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Μίλερ νίκησε τον Γιάρσταϊν. Έτσι, η Μπάγερν παρέμεινε στο κυνήγι της Λειψίας, ενά η Χέρτα βρίσκεται πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 18ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 17 Ιανουαρίου

Σάλκε - Γκλάντμπαχ 2-0 (48' Σερντάρ, 58' Γκρέγκοριτς)

Σάββατο 18 Ιανουαρίου

Κολωνία - Βόλφσμπουργκ 3-1 (22' 45' Κόρδομπα, 62' Έκτορ / 66' Στέφεν)

Μάιντς - Φράιμπουργκ 1-2 (82' Ματέτα / 28' Τσανγκ-Χόον, 41' Πέτερσεν)

Άουγκσμπουργκ - Ντόρτμουντ 3-5 (34' Νίντερλεχνερ, 46' Ρίχτερ / 49' Μπραντ, 59' 70' 79' Χάαλαντ, 61' Σάντσο)

Φορτούνα Ντίσελντορφ - Βέρντερ Βρέμης 0-1 (67' αυτ. Κάστενμαϊερ)

Χόφενχαϊμ - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-2 (48' Σταφυλίδης / 18' Ντοστ, 62' Τσάντλερ)

Λειψία - Ουνιόν Βερολίνου 3-1 (51' 81' Βέρνερ, 57' Σάμπιτζερ / 10' Μπίλτερ)

Κυριακή 19 Ιανουαρίου

Χέρτα - Μπάγερν Μονάχου 0-4 (60' Μίλερ, 73' πεν Λεβαντόβσκι, 76' Αλκάνταρα, 84' Πέρισιτς)

Πάντερμπορν - Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-4 (51' Σρμπένι / 11' 14' Φόλαντ, 36' Μπάουμγκαρτλινγκερ, 75' Χάβερτς)