ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Χαμογέλασε μόνο ο Παπασταθόπουλος!

Η Ντόρτμουντ με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο στη βασική της ενδεκάδα, νίκησε με 4-2 τη Μάιντς που είχε τον Στέφανο Καπίνο, κάτω από τα γκολπόστ.

Η ελληνική μονομαχία της Bundesliga, ανάμεσα στον Σωκράτη Παπασταθόπουλο και τον Στέφανο Καπίνο, βρήκε τον πρώτο να χαμογελά. (VIDEO)

Η Ντόρτμουντ μπορεί να συνάντησε ισχυρή αντίσταση από τη Μάιντς, που της έβαλε δύσκολα αλλά εν τέλει πήρε τη νίκη.

Η Μάιντς άνοιξε το σκορ, μόλις ένα λεπτό μετά την έναρξη της αναμέτρησης με τον Σότο, παγώνοντας το "Βέστφανελσταντιον" με εκπληκτικό σουτ μετά την άστοχη έξοδο του Βάιντενφέλερ και κρατώντας το προβάδισμα, στο πρώτο ημίχρονο.

Με την έναρξη του δευτέρου, η γηπεδούχος Ντόρτμουντ παραβίασε δύο φορές την εστία του Στέφανο Καπίνο. Ο Σούμποτιτς στο 49ο λεπτό και ο Ρόις (που ανανέωσε το συμβόλαιό του μεσοβδόμαδα) στο 55ο, οδήγησαν σε μία γρήγορη ανατροπή.

Όχι για πολύ, γιατί ο Μαλί ένα λεπτό αργότερα, διαμόρφωσε το 2-2, μεταβάλλοντας εκ νέου, τα δεδομένα της αναμέτρησης.

Η Ντόρτμουντ, όμως, πατούσε καλύτερα στο "Βέστφανελσταντιον" και με τον Ομπαμεγιάνγκ στο 71' και τον Σαχίν στο 78', κατάφερε να διασφαλίσει μία πολύτιμη νίκη, εξαιρετικά σημαντική μετά τα συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα του τελευταίου διαστήματος.

Βασικός τόσο ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος, όσο και ο Στέφανος Καπίνο (δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, μετά το ντεμπούτο του την περασμένη εβδομάδα).

Ο μεν πρώτος δεν φέρει σε ευθύνη σε κανένα από τα δύο γκολ που δέχτηκαν οι γηπεδούχοι - μάλιστα από τα πόδια του ξεκίνησε η φάση του γκολ του Ρόις, στον δε δεύτερο το μόνο που μπορεί να του καταλογίσει κάποιος είναι, ίσως, η αντίδρασή του στο γκολ του Σαχίν και στο διώξιμο μετά την εκτέλεση του φάουλ.

Με αυτή τη νίκη, η Ντόρτμουντ ξεκόλλησε μετά από καιρό από τη ζώνη υποβιβασμού της Bundesliga, δείγμα του ότι έχει αρχίσει και συνέρχεται.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Βάιντεφελερ, Πίστσεκ, Σούμποτιτς, Παπασταθόπουλος, Σμέλτσερ, Σαχίν, Γκιουντογκάν, Ρόις (84' Ράμος), Καγκάουα (78' Γκίντερ), Καμπλ (70' Μιχταριάν), Ομπαμεγιάνγκ

ΜΑΪΝΤΣ: Καπίνο, Μπενγκτσον, Μπούνγκερτ, Μπελ, Μπροζίντσκι, Γκάις, Μπάουμγκαρτλίνγκερ, Σότο (78' Κλέμενς), Οκαζάκι (82' Ντε Μπλάσις), Γιουνούς Μαλί, Χόφμαν (55' Κου Για - Κέολ)

Αναλυτικά η 21η αγωνιστική της Bundesliga

Παρασκευή

Ντόρτμουντ - Μάιντς 4-2 (49' Σούμποτιτς, 55' Ρόις, 71' Ομπαμεγιάνγκ, 78' Σαχίν / 1' Σότο, 56' Γιουνούς Μαλί)

18. Στουτγκάρδη 18

*οι 4 πρώτοι Champions League (4ος προκριματικά)

**5ος και 6ος Europa League (όπως και ο κάτοχος του DFB-Pokal)

***υποβιβάζονται οι δύο τελευταίοι, ο 16ος παίζει μπαράζ με τον 3ο της Β' κατηγορίας