ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Βundesliga: Θύμωσε και ξέσπασε με πεντάρα η Ντόρτμουντ

Dortmund's Paco Alcacer is celebrated after he scored his second goal during the German Bundesliga soccer match between Borussia Dortmund and FC Augsburg at the Signal Iduna Park stadium in Dortmund, Germany, Saturday, Aug. 17, 2019. Dortmund defeated Augsburg with 5-1. (AP Photo/Martin Meissner) AP PHOTO/MARTIN MEISSNER

Η Ντόρτμουντ έκανε εντυπωσιακή είσοδο στη φετινή Bundesliga καθώς συνέτριψε με σκορ 5-1 την Άουγκσμπουργκ παρά το ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό (VIDEOS)..

Η πρωταθλήτρια των επτά τελευταίων ετών Μπάγερν πάτησε τη μπανανόφλουδα το βράδυ της Παρασκευής καθώς υποχρεώθηκε σε εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Χέρτα στο ματς με το οποίο άρχισε η φετινή Bundesliga, όμως η Ντόρτμουντ δεν μιμήθηκε τους Βαυαρούς.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ κόντρα στην Άουγκσμπουργκ από το 1ο λεπτό, η ομάδα του Λουσιέν Φαβρ όχι μόνο δεν πανικοβλήθηκε αλλά έφτασε σε έναν θρίαμβο καθώς σκόρπισε με το εντυπωσιακό 5-1 την αντίπαλό της.

Ο Πάκο Αλκάθερ πέτυχε δύο γκολ για τους Βεστφαλούς, οι οποίοι πανηγύρισαν τρία γκολ μέσα σε διάστημα εννέα λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο και μετέτρεψαν σε πάρτι το ματς της πρεμιέρας μπροστά στο κοινό τους που γέμισε ασφυκτικά το "Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ".

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 1ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 16 Αυγούστου

Μπάγερν - Χέρτα 2-2 (24' 60' πεν. Λεβαντόβσκι / 36' Λουντεμπακιό, 39' Γκρούγκιτς)

Σάββατο 17 Αυγούστου

Μπάγερ Λεβερκούζεν - Πάντερμπορν 3-2 (10' Μπέιλι, 19' Χάβερτζ, 69' Φόλαντ / 15' Μίχελ, 25' Μαμπά)

Ντόρτμουντ - Άουγκσμπουργκ 5-1 (3' 59' Αλκάθερ, 51' Σάντσο, 57' Ρόις, 82' Μπραντ / 1' Νίντερλεχνερ)

Φράιμπουργκ - Μάιντς 3-0 (81' Χόλερ 83', Σμιντ, 87', Βάλντσμιντ)

Βόλφσμπουργκ - Κολωνία 2-1 (16' Άρνολντ, 60' Βέγκχορστ / 90' Τερόντε)

Βέρντερ Βρέμης - Φορτούνα Ντίσελντορφ 1-3 (47' Έγκεστεϊν / 36' Χένινγκς, 52' Καραμάν, 64' Αϊχάν)

Γκλάντμπαχ - Σάλκε 0-0