ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Βόλφσμπουργκ: Ισοπαλία 1-1 με την Φράιμπουργκ πριν την ΑΕΚ

Wolfsburg's Josip Brekalo, centre, celebrates with teammates after scoring, during the German Bundesliga soccer match between SC Freiburg and VfL Wolfsburg, in Freiburg im Breisgau, Germany, Sunday, Sept. 27, 2020. (Tom Weller/dpa via AP) AP

Η Βόλφσμπουργκ ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Φράιμπουργκ εκτός έδρας για την 2η αγωνιστική της Bundesliga, λίγες μέρες πριν την αναμέτρηση με την ΑΕΚ (1/10) για τα playoffs του Europa League.

Δεν είχε νικητή η αναμέτρηση ανάμεσα στην Φράιμπουργκ και την Βόλφσμπουργκ με το τελικό σκορ να λήγει 1-1. Τα δύο γκολ του παιχνιδιού πέτυχαν ο Πέτερσεν (11') και ο Μπρέκαλο (42'). Οι Λύκοι μένουν χωρίς τρίποντο στην Bundesliga λίγο πριν φιλοξενηθούν από την ΑΕΚ για τα playoffs του Europa League.

Η Φράιμπουργκ άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Γκρίφο εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Πέτερσεν σηκώθηκε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με τον Πέρβαν να ακουμπάει την μπάλα με τα ακροδάχτυλά του.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή και οι γηπεδούοι χτυπούσαν σε αντεπιθέσεις. Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου η Βόλφσμπουργκ έκανε στο 42' το 1-1, οταν ο Μπρέκαλο εκτέλεσε ένα φάουλ με την μπάλα να βρίσκει στο τείχος και να κερδίζει τον Μίλερ.

Ο Σανταμαρία σημάδευσε το δοκάρι με μία βολίδα στο 64ο λεπτό για τους γηπεδούχους. Η Φράιμπουργκ έφτασε κοντά στην νίκη στο 90+2' όταν ο Χέλερ βρέθηκε σε θέση τετ α τετ. Όμως ο παίκτης των γηπεδούχων καθυστέρησε και η άμυνα της Βόλφσμπουργκ τον έκοψε, κρατώντας το 1-1.

Φράιμπουργκ (Στράιχ): Μίλερ, Γκίντερ, Χάιντζ (90+5' Γκούλντε), Λίενχαρτ, Σμιντ, Σανταμαρία, Χέφλερ, Σαλάι (79' Κβον), Γκρίφο (79' Γεόνγκ), Χέλερ, Πέτερσεν (88' Ντεμίροβιτς)

Βόλφσμπουργκ (Γκλάσνερ): Πέρβαν, Κλάους, Γκιλαβογκί, Μπρους, Οτάβιο (77' Ρουσιγιόν), Γκέραρντ, Άρνολντ (58' Σλάγκερ), Βίκτορ (49' Στέφεν), Μάλι (59' Μεχμέντι), Μπρέκαλο, Γκίντσεκ (77' Βέγκχορστ)

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 2ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 25 Σεπτεμβρίου

Χέρτα - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-3 (77' αυτ. Χιντερέγκερ / 30' πεν. Σίλβα, 36' Ντοστ, 71' Ρόντε)

Σάββατο 26 Σεπτεμβρίου

Αρμίνια Μπίλεφελντ - Κολωνία 1-0 (78' Έντμουντσον)

Άουγκσμπουργκ - Ντόρτμουντ 2-0 (40' Ούντοκαϊ, 54' Καλιτζούρι)

Λεβερκούζεν - Λειψία 1-1 (20' Ντεμιρμπάι / 14' Φόρσμπεργκ)

Γκλάντμπαχ - Ουνιόν Βερολίνου 1-1 (56' Τουράμ / 79' Σλότερμπεκ)

Μάιντς - Στουτγκάρδη 1-4 (13' Κουάισον / 45' Φούντου, 61' Ντινταβί, 80' Κλίμοβιτς, 7' Κάλατζιτς)

Σάλκε - Βέρντερ Βρέμης 1-3 (90+3' Ουτ / 22' 37' 59' πεν. Φίλκρουγκ)

Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου

Χόφενχαϊμ - Μπάγερν Μονάχου 4-1 (16' Μπίκακσιτς, 24' Νταμπούρ, 77', 90+2' Κράμαριτς / 36' Κίμιχ)

Φράιμπουργκ - Βόλφσμπουργκ 1-1 (11' Πέτερσεν / 42' Μπρέκαλο)