ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Σάλκε - Λειψία 0-5: Καταδιώκουν με λύσσα την Μπάγερν οι ταύροι

Leipzig's Marcel Sabitzer, 3rd from right, is celebrated after he scored the opening goal during the German Bundesliga soccer match between FC Schalke 04 and RB Leipzig at the arena in Gelsenkirchen, Germany, Saturday, Feb. 22, 2020. (AP Photo/Martin Meissner) AP PHOTO/MARTIN MEISSNER

Η Λειψία συνέτριψε με 5-0 την Σάλκε στο Γκελζενκίρχεν και συνεχίζει το κυνήγι της Μπάγερν Μονάχου καθώς μείωσε σε έναν πόντο την απόσταση που τη χωρίζει από την κορυφή (VIDEOS).

Μία ημέρα μετά το αγχωτικό 3-2 της Μπάγερν επί της Πάντερμπορν που την κράτησε στην κορυφή, ήταν η σειρά της Λειψίας να απαντήσει στους Βαυαρούς καθώς επιβλήθηκε με το αυτοκρατορικό 5-0 επί της Σάλκε εκτός έδρας και βρέθηκε στο -1 από την κορυφή.

Οι φιλοξενούμενοι, που προέρχονταν από το σπουδαίο 1-0 επί της Τότεναμ στο Λονδίνο στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τους "16" του Champions League, άνοιξαν το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό με ασύλληπτο σουτ-κεραυνό του Σάμπιτζερ, για να ακολουθήσει ομοβροντία τερμάτων στο δεύτερο.

Και αυτό γιατί βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα τέσσερις διαφορετικοί παίκτες μέσα σε μισή ώρα (Βέρντερ, Χάλστενμπεργκ, Ανχελίνο και Φόρσμπεργκ), με τους ταύρους να επιβάλλουν απόλυτα το παιχνίδι τους απέναντι σε μία παραδομένη Σάλκε.

Είναι μάλιστα χαρακτηριστικό το γεγονός πως οι βασιλικοί μπλε (έφτασαν πέντε σερί ματς χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα) ολοκλήρωσαν για πρώτη φορά το πρώτο ημίχρονο ενός αγώνα χωρίς ούτε ένα σουτ ενώ είχαν μόλις ένα άγγιγμα της μπάλας στην περιοχή της Λειψίας στα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 23ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 21 Φεβρουαρίου

Μπάγερν Μονάχου - Πάντερμπορν 3-2 (25' Γκνάμπρι, 70' 88' Λεβαντόβσκι / 44' Σρμπένι, 75' Μίτσελ)

Σάββατο 22 Φεβρουαρίου

Γκλάντμπαχ - Χόφενχαϊμ 1-1 (11' Γκίντερ / 90+2' Ριμπέιρο)

Βέρντερ Βρέμης - Ντόρτμουντ 0-2 (52' Ζαγκαντού, 66' Χάαλαντ)

Χέρτα - Κολωνία 0-5 (4', 22' Κόρδοβα, 37 αυτ. Γιάρσταϊν, 62' Κάιντς, 69' Ουτ)

Φράιμπουργκ - Φορτούνα Ντίσελντορφ 0-2 (37' Χόφμαν, 61' Τόμι)

Σάλκε - Λειψία 0-5 (1' Σάμπιτζερ, 61' Βέρνερ, 67' Χάλστενμπεργκ, 80' Ανχελίνο 89' Φόρσμπεργκ)