ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Πέρασε στη 2η θέση η Άιντραχτ Φρανκφούρτης

Στο πιο ανταγωνιστικό πρωτάθλημα της Ευρώπης, τη Bundesliga, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης με νίκη επί της Γκλάντμπαχ έκανε άλμα πέντε θέσεων και πλέον έχει μπροστά της μόνο τη Μπάγερν.

Ένας βαθμός χώριζε τη 2η Λεβερκούζεν από την 7η Άιντραχτ Φρανκφούρτης στην κατάταξη της Bundesliga και μετά από τη νίκη της τελευταίας με 2-0 απέναντι στην Γκλάντμπαχ για την 20ή αγωνιστική, πέρασε εκείνη πίσω από την Μπάγερν.

Σε ένα από τα πολλά ντέρμπι του Champions League που επιφυλάσσει ο Rückrunde στη Γερμανία, η ομάδα του Νίκο Κόβατς έπαιξε συγκροτημένα, περιόρισε τα "πουλάρια" και "χτύπησε" στο 43' με τον Κέβιν Μπόατενγκ. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές στο 2ο ημίχρονο, κέρδισαν πέναλτι στο 78', ωστόσο ο Τοργκάν Αζάρ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Η ευκαιρία της Μπορούσια να περάσει εκείνη στη 2η θέση χάθηκε και στις καθυστερήσεις την τιμώρησε μια αλλαγή των γηπεδούχων, ο Λούκα Γιόβιτς, γράφοντας το τελικό 2-0.

ΑΙΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ: Χραντέτσκι, Σαλσέδο, Χασέμπε, Φαλέτ, Μασκαρέλ, Βολφ, Μπόατενγκ, Γκατσινοβιτς (85' Φερνάντες), Τσάντλερ, Αλέ (82' Γιόβιτς), Ρέμπιτς (61' Μπάρκοκ)

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Ζόμερ (17' Ζίπελ), Γκίντερ, Βέστεργκααρντ, Ελβέντι, Χέρμαν, Κράμερ (74' Χόφμαν), Ζακαριά, Βεντ (46' Γιάντσκε), Κουιζάνς, Αζάρ, Στιντλ

*χαμένο πέναλτι 78' Αζάρ

Τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής:

Παρασκευή

Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Γκλάντμπαχ 2-0 (43' Μπόατενγκ, 90+2' Γιόβιτς)

*οι 4 πρώτοι απευθείας στους ομίλους του Champions League

**ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του DFB-Pokal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι (17ος και 18ος), ο 16ος παίζει μπαράζ με τον 3ο της 2. Bundesliga

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά τα μεταξύ τους ματς και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)