ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Πέρασε απ'την Κολωνία το Αμβούργο

Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος έχασε τον παρτενέρ του στην άμυνα στο 59', αλλά το Αμβούργο νίκησε 3-1 στην Κολωνία και απολαμβάνει την κορυφή (video)

Το Αμβούργο δείχνει ικανό φέτος να μην κινδυνέψει με υποβιβασμό, καθώς μετά τη νίκη στην πρεμιέρα επί της Άουγκσμπουργκ επικράτησε και στην Κολωνία με 3-1.

Χαν και Γουντ σκόραραν στο πρώτο ημίχρονο, ο Αλβανός στόπερ, Μεργκίμ Μάβραϊ, αποβλήθηκε στο 59', αλλά με μόνο τον Κυριάκο Παπαδόπουλο πραγματικό κεντρικό αμυντικό άντεξαν οι φιλοξενούμενοι μέχρι το 97'.

Τότε μείωσε ο Σέρενσεν, αλλά στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 1-3 ο Λιούις Χόλτμπι (13 λεπτά ήταν καθυστερήσεις).

ΚΟΛΩΝΙΑ: Χορν, Κλίντερ, Χάιντς, Σέρενσεν, Χορν, Λέμαν (72' Γιόγιτς), Χέκτορ, Ρίσε (25' Κλέμενς), Μπίτενκουρτ (46' Γκιρασί), Οσάκο, Χον Κόρδοβα.

ΑΜΒΟΥΡΓΟ: Ματένια, Ντίκμαϊερ, Κυριάκος Παπαδόπουλος, Μάβραϊ, Φαν Ντρόνχελεν, Χαντ (29' Βάλντσμιτ) (62' Γιουνγκ), Ουάλας, Έκνταλ, Χαν, Κόστιτς (94' Χόλτμπι), Γουντ.

*κόκκινη 59' Μάβραϊ

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Κολωνία - Αμβούργο 1-3 (90'+7 Σέρενσεν / 28' Χαν, 34' Γουντ, 90'+10 Χόλτμπι)

18. Βόλφσμπουργκ 0

*οι 4 πρώτοι στο Champions League (ο 4ος στα προκριματικά)

**ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του DFB-Pokal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι (17ος και 18ος), ο 16ος παίζει μπαράζ με τον 3ο της 2. Bundesliga

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά τα μεταξύ τους ματς και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)